Sprawdź koniecznie nowe zmiany dla przedsiębiorców.
Wiele zamieszania wywołały zmiany w przepisach prawa wprowadzające tzw. split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Ma to być rozwiązanie problemu nieuczciwych praktyk polegających na wyłudzaniu VAT-u przez przedsiębiorców.
Jak działa split payment? Czy obawy z nim związane są uzasadnione? Czy mechanizm ten ma jakieś zalety dla przedsiębiorców?
Jak działa mechanizm podzielonej płatności?
Wprowadzona w lipcu 2018 roku zmiana polega na podzieleniu płatności otrzymywanych przez sprzedawcę bądź wykonawcę usług. Należy przy tym podkreślić, iż przepisy dotyczą tylko transakcji pomiędzy dwoma płatnikami VAT. Odbiorca płatności otrzymuje pieniądze na 2 różne konta – kwota podatku wędruje na konto VAT, a reszta na podstawowe konto firmowe. Wystarczy do tego jeden przelew, dzięki dedykowanemu komunikatowi przelewu.
Teoretycznie pieniądze zgromadzone na koncie VAT należą do przedsiębiorcy, w rzeczywistości nie może on przelać ich na dowolny numer konta, ani też wypłacić. Jego możliwości ograniczają się do wykorzystania pieniędzy na płatność VAT do Urzędu Skarbowego, lub na zakup towaru, bądź opłacenie faktury od kontrahenta.
Dwa oblicza mechanizmu podzielonej płatności
Główną obawą, jaką wyrażają przedsiębiorcy, jest wpływ split payment na płynność firm. Pieniądze z VAT-u są w zasadzie zablokowane – przedsiębiorca nie może wykorzystać ich na bieżącą działalność. Ministerstwo Finansów uspokaja jednak, twierdząc, iż faktycznie mogłoby to stanowić zagrożenie, ale głównie dla pracowników dużych firm zatrudnianych w formacie B2B, natomiast mechanizm podzielonej płatności wcale ich nie dotyczy. Z założenia split payment przeznaczony jest do rozliczeń z firmami wzbudzającymi ograniczone zaufanie.
Ponadto, przedsiębiorcy korzystający z mechanizmu podzielonej płatności mogą liczyć na skrócenie maksymalnego czasu na zwrot VAT-u do 25 dni wobec standardowego okresu 60 dni. Co więcej, przedsiębiorcy podporządkowujący się nowym przepisom, nie muszą obawiać się poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku popełnienia błędu w rozliczeniu VAT, są również wyłączeni z solidarnej odpowiedzialności, określonej w ustawie o VAT.
Co dalej ze split payment?
Mechanizm podzielonej płatności to wciąż nowe rozwiązanie, które tak naprawdę jest dopiero testowane w praktyce. Specjaliści twierdzą, iż rzeczywiście wpływ na uszczelnienie VAT-u powinien być widoczny, jednak trzeba też pamiętać o realnym ryzyko pozbawienia płynności finansowej wielu przedsiębiorców.
Niewykluczone, iż w przyszłości konieczne będzie wprowadzenie udoskonalenia przepisów, które zniweluje negatywny wpływ mechanizmu podzielonej płatności na płynność firm. Ażeby być na bieżąco z wszelkimi ewentualnymi zmianami oraz poznać bliżej przepisy dotyczące split payment, warto skontaktować się z fachowcami. Cennych porad chętnie udzielą specjaliści firmy consultingowej Roedl.