W roku 2016 PIT za rok 2015 należy złożyć do 2 maja. Chociaż wielu stresuje ponowne rozliczanie z fiskusem, okazuje się, że obecnie wcale nie jest to trudne. Urząd skarbowy z roku na rok coraz bardziej dba o obywateli i wprowadza wiele pomocnych narzędzi, które pozwalają każdemu rozliczyć się łatwo i samodzielnie.
Pracodawcy mają czas do końca lutego (29.02.2016 roku), aby wysłać PIT 11. Po jego otrzymaniu najlepiej od razu wykonać rozliczenie PIT i nie zostawiać tego na ostatni moment. Obecnie nie należy się obawiać zeznań podatkowych, bo można je wykonać w domu szybko i wygodnie.
Rozliczenie PIT – rok 2016 to ułatwienia
W tym roku można wykonać rozliczenie PIT przy pomocy programu PIT, który w większości za nas wypełni deklarację podatkową. Dlatego ryzyko popełnienia błędu jest niewielkie. Program samodzielnie wylicza dane i pokazuje, które rubryki są do wypełnienia. Program do deklaracji można pobrać bezpłatnie ze stron wielu organizacji pożytku publicznego, na przykład, WWF, Łatwiej Razem. Rozliczenie za rok 2015 możemy wysłać pocztą lub przez internet 1.
Podatnik musi wypełnić samodzielnie jedynie:
– imię i nazwisko,
– adres zamieszkania (nie zameldowania – miejsce, w którym pracujemy, mieszkamy i rozliczamy podatki),
– PESEL,
– kwotę przychodu,
– koszty przychodu,
– kwotę za składki na ubezpieczenie zdrowotne,
– kwotę za składki na ubezpieczenie społeczne,
– wszelkie przysługujące ulgi i odliczenia (na przykład za dziecko).
Większość tych informacji znajduje się w druku PIT 11, który przysyła nam pracodawca. Program PIT sam wyliczy kwotę podatku, niedopłaty, nadpłaty, ewentualne zwroty oraz kwotę, jaką wynosi 1 % całej sumy podatku.
Dzielmy się podatkami
1 Wg. informacji podanych przez stronę abc-podatki.
Jedną z najważniejszych rzeczy, z którymi wiąże się czas rozliczania deklaracji podatkowych jest możliwość bezinteresownej i całkowicie darmowej dla nas pomocy na rzecz wielu fundacji. Kwota przekazywana dla wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego, zabierana jest z sumy podatku, który należy się urzędowi skarbowemu. Sprawdźmy jednak oficjalny spis organizacji pożytku publicznego w roku 2016, które są wpisane na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Taka forma pomocy nas nic nie kosztuje, a możemy pomóc. Gdyby każdy podatnik, który może przekazać swój 1 % to czynił, wielu odczułoby prawdziwe zmiany.
Kto może przekazać 1 % podatku podczas rozliczenia PIT?
Nie wszyscy są upoważnieni do przekazania swojej części podatku. Są to wszystkie osoby, które wypełniają druki PIT: 36, 36 L, 37, 38.
Mogą to zrobić podatnicy, którzy:
– rozliczają się liniowo,
– rozliczają się według skali podatkowej,
– rozliczają przychody, pochodzące ze sprzedaży nieruchomości, ziemi itd.,
– płacą ryczałt od przychodów, które są ewidencjonowane.
Przeczytaj również:
Rozliczenie PIT 11 – najszybciej z aplikacją Pitbot