Ubezpieczenie OC wypowiedzieć można w wielu sytuacjach. W części przypadków możliwe jest wypowiedzenie z natychmiastowym rozwiązaniem umowy, w innych skutkuje to nieprzedłużeniem polisy na kolejne 12 miesięcy.
Oświadczenie wypowiedzenia OC – podstawą rozwiązania umowy
Kiedy zdecydujesz się na wypowiedzenie OC, należy przygotować oświadczenie wypowiedzenia umowy. Zawierać ono musi zarówno dane posiadającego polisę, jej numer, model i markę samochodu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu pod wypowiedzeniem.
Dokument musisz dostarczyć do ubezpieczyciela. Możesz skorzystać przy tym z kilku dostępnych wariantów:
– przesłać wypowiedzenie listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej (zatrzymując potwierdzenie nadania listu) do centrali Towarzystwa Ubezpieczeniowego,
– przesłać za pomocą innego dostawcy, np. Inpost, firmy kurierskiej, oddać agentowi ubezpieczeniowemu Towarzystwa Ubezpieczeniowego, wydającego polisę.
Wypowiedzenie umowy OC
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możesz złożyć, gdy zbliża się koniec 12-miesięcznego okresu ważności polisy. Jest to dobrym moment, by sprawdzić czy inny ubezpieczyciel nie oferuje korzystniejszych warunków. Np. AXA DIRECT do każdego wykupionego ubezpieczenia OC ma w ofercie dodatkowe opcje w cenie polisy.
Jeżeli więc chcesz zmienić ubezpieczyciela, możesz złożyć wypowiedzenie nie później niż ostatniego dnia obowiązywania ubezpieczenia OC. Przez złożenie rozumie się datę nadania listu z wypowiedzeniem na Poczcie Polskiej, datę otrzymania przez ubezpieczyciela przesyłki wysłanej innym sposobem lub też datę przekazania go na ręce agenta ubezpieczeniowego.
Jeśli natomiast wypowiedzenie nie zostanie przedłożone w tym czasie, nastąpi automatyczne przedłużenie polisy.
Podwójne ubezpieczenie, odstąpienie od umowy zawartej przez Internet
W sytuacji, gdy nie złożysz wypowiedzenia w poprzednim TU, ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone. Jeżeli dodatkowo wykupiłeś przy tym nową polisę, to doszło do sytuacji tzw. podwójnego ubezpieczenia. W tym przypadku odnowione ubezpieczenie OC możesz wypowiedzieć, podając przyczynę swojej decyzji. To samo dotyczy sytuacji, w których nabywasz samochód z aktualną polisą OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela.
Z kolei w ciągu 30 dni od wykupienia polisy przez Internet lub telefonicznie, masz możliwość odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny. Wówczas ubezpieczenie wygasa z momentem dostarczenia oświadczenia do ubezpieczyciela lub – w przypadku wysyłki pocztą – z momentem jego nadania.
Zmiana właściciela pojazdu
Przy zmianie właściciela pojazdu, do wypowiedzenia OC dołączyć należy kopię umowy kupna-sprzedaży samochodu. W tym przypadku można również w oświadczeniu wskazać datę wygaśnięcia umowy. Jest to przydatne w sytuacji, gdy formalności związane z nabyciem nowego ubezpieczenia nie zostały jeszcze zakończone.
Pamiętaj, że samochód nawet przez jeden dzień nie może pozostać bez polisy, ponieważ wiąże się to z poważnymi sankcjami finansowymi.
zdjęcie pochodzi z Depositphotos.com