Konta oszczędnościowe to obecnie największa konkurencja dla tradycyjnych lokat. Stały dostęp do gotówki, dzienne naliczanie odsetek ? to nie jedyne profity, jakie przysługują każdemu posiadaczowi takiego rachunku. Na kontach oszczędnościowych można zarobić, pod warunkiem, że się pamięta o kilku pozornie nieistotnych kwestiach…
Konta oszczędnościowe posiadają już ugruntowaną, dobrą pozycję w rankingach na najpopularniejsze produkty bankowe.
Co więcej, w ?walce na procenty? mogą także wygrywać ze standardowymi lokatami bankowymi. Comperia pokazuje, co decyduje o ich sukcesie.
Konto oszczędnościowe ? szybki dostęp do środków bez utraty odsetek
Najważniejszą zaletą konto oszczędnościowych w porównaniu z lokatami bankowymi jest ich elastyczność. W każdym momencie posiadacz danego rachunku ma możliwość skorzystania ze zdeponowanych środków bez utraty odsetek. Procenty naliczane są codziennie od aktualnie posiadanych oszczędności.
Rachunek oszczędzający jak regularne konto bankowe
Coraz więcej banków na rynku oferuje konta oszczędnościowe, które poziomem funkcjonalności nie odbiegają od zwykłych rachunków oszczędnościowo ? rozliczeniowych. Dokonywanie przelewów zarówno w oddziale banku jak i za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej, możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, ustalanie zleceń stałych ? a to wszystko przy oprocentowaniu przekraczającym nawet 5 proc. w skali roku.
Gdzie jest ?haczyk??
Przedstawione powyżej zalety kont oszczędnościowych mogą zachwycić nie jednego klienta. Każdy zainteresowany tym rozwiązaniem powinien zadać sobie jednak następujące pytania:
1.Gdzie jest ?haczyk? w proponowanej ofercie?
2.W jaki sposób bank zarabia na koncie oszczędnościowym dając tyle w zamian?
Po dokładnym przeanalizowaniu oferty konta oszczędnościowego okazuje się, że przedstawiona funkcjonalność konta jest jak najbardziej prawdziwa lecz za każdą wymienioną usługę trzeba dodatkowo zapłacić. W rezultacie koszty związane z wypłatami z bankomatów, przelewami zewnętrznymi oraz utrzymaniem dodatkowego rachunku osobistego, z którym powiązane jest nasze konto oszczędzające, mogą znacząco przewyższyć odsetki uzyskiwane od zgromadzonego kapitału.
Przed wyborem najlepszego konta oszczędnościowego należy zastanowić się zatem, w jaki sposób będziemy korzystać z rachunku. Przekalkulowanie średniej liczby miesięcznych przelewów i wypłat z bankomatów pozwoli nam na określenie czy powinniśmy wybrać konto oszczędnościowe, czy może w jego miejsce założyć lokatę bankową.
Comperia przedstawia ranking najlepszych kont oszczędnościowych dla oszczędności w wysokości 10 tys. zł zdeponowanych na okres 6 miesięcy. Taki horyzont czasowy pozwoli nam porównać opłacalność danej inwestycji z założoną na adekwatny okres lokatą bankową.
Poniższe zestawienie opiera się na założeniach, iż standardowy klient miesięcznie za pomocą konta oszczędnościowego dokona:
1.jeden przelew zewnętrzny w placówce banku
2.dwóch przelewów internetowych (zewnętrzny i wewnętrzny)
Pod uwagę wzięto także koszty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku oszczędnościowo ? rozliczeniowego.
Powyższe zestawienie oddaje zależność pomiędzy kosztem użytkowania a odsetkami od zdeponowanych oszczędności. Niewłaściwy dobór konta może skutkować znacznie niższym całkowitym zwrotem z inwestycji niż wskazywałoby na to oprocentowanie. Najlepszym tego przykładem jest Rachunek Mocno Oszczędzający Polbanku. Pomimo najwyższego oprocentowania na rynku nie gwarantuje najwyższych dochodów przy zdefiniowanym powyżej sposobie korzystania z konta.
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Dla osób, które z konta oszczędnościowego nie mają zamiaru korzystać w tak intensywny sposób jak przedstawiony poniżej oraz nie boją się zamrozić posiadanej gotówki na dłuższy okres czasu znacznie ważniejszą decyzją może okazać się wybór pomiędzy kontem a lokatą.
Poniżej przedstawiamy zestawienie porównujące obecnie najlepsze lokaty na 10 tys. zł zakładane na okres 6 miesięcy z kontami gwarantującymi najwyższy poziom odsetek od zdeponowanego kapitału.
Powyższe zestawienie pokazuje, iż najlepsze produkty w obu kategoriach proponują oprocentowanie na porównywalnym poziomie. W związku z powyższym znacznie lepszym wyborem wydaje się być założenie konta oszczędnościowego. Przy umiejętnym korzystaniu z danego produktu odsetki po odprowadzeniu podatku są nieznacznie niższe niż w przypadku lokaty bankowej. Unikamy natomiast konieczności całkowitego zamrożenia posiadanych oszczędności.
autor:
Michał Kwiatkowski
Analityk porównywarki
www.Comperia.pl
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com