Czym jest darowizna?
Darowizna jest pojęciem zdefiniowanym przez polski Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 888 § 1 k.c., jest to umowa, na mocy której „(…) darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Mówiąc prościej – chodzi o podarowanie komuś określonego majątku. Może to być np.: konkretna suma pieniędzy, samochód, sprzęt komputerowy, telefon, mieszkanie, działka rolna. Kluczowe jest to, że dobra są przekazywane obdarowanemu bezpłatnie.
Chociaż umowę przekazania darowizny można zawrzeć u notariusza, przepisy uznają ją za skuteczną również, gdy darczyńca i obdarowany porozumieją się na własną rękę – pod warunkiem, że dojdzie do przekazania dóbr.
Warto wiedzieć, że przepisy nie definiują, jaką wartość musi mieć przekazywany majątek, aby uznać go za darowiznę. Nie ma więc minimalnego progu, od którego jakaś rzecz staje się darowizną.
Ile wynosi podatek od darowizny?
Zgodnie z polskimi przepisami, darowizna jest obarczona podatkiem. Musi on zostać opłacony przez obdarowanego, a więc osobę, która otrzyma jakieś dobra. To, ile wynosi podatek od darowizny, jest uzależnione od:
- stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym;
- wartości, na jaką opiewa darowizna.
Wyznaczona jest również kwota wolna od podatku od darowizny – opłatę uiszcza się wyłącznie od kwoty przewyższającej tę sumę. Wysokość kwoty wolnej od podatku zależy od tego, do której grupy pokrewieństwa zalicza się darczyńca. I tak:
- dla grupy I, do której zaliczają się: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć oraz synowa kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł;
- dla grupy II, w skład której wchodzą: zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata, czy wnuki siostry), rodzeństwo rodziców (czyli ciotki i wujowie obdarowanego), zstępni i małżonkowie pasierbów oraz małżonkowie rodzeństwa kwota wolna od podatku to 7 276 zł,
- dla grupy III, do której zaliczają się wszystkie pozostałe osoby, np. bliscy przyjaciele, kwota wolna od podatku wynosi 4 902 zł[1].
Wyliczanie podatku (od sumy powyżej kwoty wolnej od podatku) jest także zależne od grupy, do której należy darczyńca. Jeśli masz problem w obliczeniu opłaty należnej urzędowi skarbowemu, możesz zgłosić się po pomoc do urzędników lub do biura księgowego.
Kto jest zwolniony od podatku od darowizny?
Od podatku od darowizny można być zwolnionym wówczas, gdy osoba, która ją przekazała, była bliskim krewnym obdarowanego. Do tej grupy zaliczają się: małżonek, zstępni (tj. dzieci, wnuki i prawnuki), wstępni, czyli rodzice oraz dziadkowie, a także pasierbowie, rodzeństwo oraz rodzice przyrodni. Ale uwaga! Jeśli wartość darowizny przekracza kwotę 9 637 zł, należy ją zgłosić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od jej uzyskania. Można to zrobić na formularzu SD-Z2 lub SD-3[2].
[1] https://www.podatki.gov.pl/media/5852/zasady_opodatk-_spadkow_i_darowizn_2019.pdf
[2] https://www.podatki.gov.pl/media/5852/zasady_opodatk-_spadkow_i_darowizn_2019.pdf
Przeczytaj również:
Rozliczenie podatku z Holandii z aplikacją Aangifte
Czym zajmuje się notariusz?