Pojęcie akustyka pomieszczeń najczęściej przywołuje na myśl studia nagraniowe, czy hale koncertowe. I to z nimi właśnie najczęściej kojarzone są panele akustyczne, które wykorzystywane są także w innych miejscach. Jakich dokładnie oraz jakie mają zastosowanie? Co trzeba wiedzieć na ich temat?
Panele akustyczne – czym są i jak działają?
Panele składają się z dwóch części:
– Drewnianej płyty, wykonanej z płyty meblowej, bądź sklejki. Jej rolą jest rozpraszanie dźwięku.
– Materiału, który pochłania dźwięk, np. wełna. Montowany jest z tyłu, tuż za płytą drewnianą, która posiada otwory przepuszczające dźwięki.
Oba elementy stosowane są, by uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku w pomieszczeniach. Pogłos jest niewielki, a dźwięk wyraźny oraz równomiernie rozłożony. Panele montowane są na ścianach, a także suficie.
Zastosowanie paneli akustycznych
Jak wyżej wspomniano panele akustyczne mają zastosowanie nie tylko w studiach nagrań, ale i w warunkach domowych. Konsumenci nabywając sprzęt grający, tudzież kino domowe szczególną uwagę zwracają na jakość, ale niewielu z nich przywiązuje wagę do właściwości akustycznych pomieszczeń, w jakich nagłośnienie będzie się znajdować. Trzeba wiedzieć, że nawet najlepszy sprzęt nie będzie dobrze odbierany w pokoju, gdzie jest duże echo. Stąd też inwestycja w poprawienie akustyki jest konieczna.
Kolejnym miejscem, gdzie sprawdzą się panele to – placówki edukacyjne. Nie od dziś wiadomo, że hałas, który w nich panuje utrudnia koncertowanie się, czy skupianie. A to przynosi negatywne skutki wyników w nauce. Odpowiednia akustyka jest niezmiernie ważna na uczelniach wyższych, np. uniwersytetach. Zajęcia bardzo często prowadzone są w ogromnych salach wykładowych, więc zapewnienie należytych warunków dla studentów jest podstawą. Tak, by wykładowca nie musiał krzyczeć, a studenci dobrze go słyszeli.
Spora część pracodawców zwraca aktualnie uwagę na akustykę i koncentrację pracowników w hałasie. Chodzi tu o otwarte biura, skupione na jednej przestrzeni. Warunki pracy bardzo się poprawiają poprzez zamontowanie paneli akustycznych. Restauracje oraz kawiarnie też chętnie z nich korzystają. Ułatwia to ich klientom spokojne rozmowy, szczególnie, kiedy lokale są pełne ludzi.
Panele akustyczne – zalety
Dobre panele akustyczne cechują się wysoką wartością pochłaniania fal dźwiękowych. Skonstruowane są z najlepszej jakości tworzywa, które jest mocno elastyczne oraz miękkie. Umożliwia to ich sprawny montaż. Dzięki oryginalnej budowie realne jest formowanie swobodnych kształtów, a nowoczesne technologie zapewniają niesamowitą odporność mechaniczną oraz trudnopalność. Panele produkowane są z wełny naturalnej.
Przy zakupie paneli trzeba patrzeć także na teksturę. Producenci oferują klientom powierzchnie pofalowane, gładkie, lekko chropowate, nadające nowoczesnego wyglądu. Ponadto dekoracja paneli bogata jest w różne wzory, równomierne linie, które świetnie się sprawdzają w niestandardowych wnętrzach.
Jak wcześniej napisano – panele umieszczane są na ścianach oraz pod sufitem. Oprócz tego mogą być mocowane na ściankach mobilnych. Dodatkową zaletą jest różnorodna kolorystyka. Dla pomieszczeń, w których przeważa szarość, niezawodne okażą się panele pasujące kolorystycznie do wnętrza.
Panele znajdą zastosowanie w mieszkaniach starego budownictwa. Dlaczego? Ponieważ w tych miejscach panuje ciągły hałas, wiele mieszkań jest niewygłuszonych, a sąsiedzi słyszą nawzajem swoje rozmowy, czasem szczekanie psa. Panele pozwalają uzyskać upragnioną ciszę i spokój.
Gdzie można kupić panele akustyczne?
Decydując się na zakup profesjonalnego wyposażenia akustycznego należy skorzystać z usług oferowanych przez godnego zaufania sprzedawcę. Takiego, który posiada zarówno odpowiednią wiedzę, jak i doświadczenie. Miejscem wartym polecenia jest www.asound.pl. Oprócz paneli akustycznych odnaleźć tam można m.in. parawany akustyczne, czy pianki dźwiękochłonne. Sklep proponuje przystępne ceny dla każdego klienta. Ponadto zakupy dostarczane są bezpośrednio do konsumenta.