Nie każdy wypadek, mający miejsce w czasie pracy, będzie oznaczał, że zatrudniony ma prawo do odszkodowania. Komu należy się rekompensata i w jakich sytuacjach może być ona przyznawana?
Kiedy jest możliwe dochodzenie odszkodowań?
Odszkodowanie za wypadek przy pracy zgodnie z przepisami prawa przysługuje osobom, które doznały urazów wynikających z przyczyny zewnętrznej podczas wykonywania czynności związanych z pracą. Odpowiednie świadczenia będą przysługiwały także uprawnionym członkom rodziny pracownika, który zmarł w następstwie obrażeń odniesionych w wyniku wypadku przy pracy. Przepisy prawa określają również sytuacje, kiedy dane zdarzenie należy traktować na równi z wypadkiem przy pracy, a tym samym może przysługiwać prawo do uzyskania odszkodowania. Zaliczyć do nich można m. in. wypadek podczas podróży służbowej, pod warunkiem, że doszło do niego w związku z wykonywaniem przez pracownika powierzonych mu zadań.
OC pracodawcy i przysługujące świadczenia
Z tytułu wypadku przy pracy poszkodowanemu pracownikowi może przysługiwać szereg świadczeń. W pierwszej kolejności będą to świadczenia przysługujące z ZUS-u takie jak: zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru; świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100% podstawy wymiaru;
renta z tytułu niezdolności do pracy; jednorazowe odszkodowanie dla osoby poszkodowanej (o ile zostanie określony trwały uszczerbek na zdrowiu) lub uprawnionych członków rodziny (w przypadku śmierci pracownika).
Poza wyżej wymienionymi świadczeniami poszkodowany pracownik może dochodzić także roszczeń cywilnoprawnych bezpośrednio od swojego pracodawcy bądź jego ubezpieczyciela, o ile została wykupiona polisa OC obejmująca swym zakresem szkody pracownicze. Zaliczamy do nich: zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, które ma charakter niemajątkowy; odszkodowanie mające charakter majątkowy, będące m.in. zwrotem poniesionych wydatków za: leczenie, specjalną dietę, dojazdy osoby poszkodowanej bądź członków rodziny do placówek medycznych, sprawowanie przez osoby trzecie opieki i pielęgnacji oraz renty.
Należy jednak pamiętać, że roszczenia cywilnoprawne mają charakter uzupełniający w stosunku do świadczeń przysługujących z ZUS-u. Ponadto prawo do ubiegania się o cywilnoprawne świadczenia z tytułu wypadku przy pracy będzie zależało od tego, czy pracodawca w ogóle ponosi odpowiedzialność za zdarzenie (zasady winy bądź ryzyka).
Niezbędne dokumenty
By otrzymać odszkodowanie za wypadek w pracy, trzeba udokumentować fakt, że do zdarzenia doszło w wyniku wykonywania czynności z nią związanych. Obowiązkiem pracownika jest, by o wypadku zawiadomić pracodawcę. Powinien on powołać zespół powypadkowy, który ma za zadanie zbadać wszelkie okoliczności i przyczyny wypadku oraz sporządzić protokół bhp wraz z ewentualnymi załącznikami, np. wyjaśnienia osoby poszkodowanej bądź świadków zdarzenia, dokumentacja fotograficzna miejsca wypadku, dokumentacja medyczna. Każdy dokument, który pomaga wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia, będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń przysługujących z ZUS-u oraz przy ustalaniu cywilnoprawnej odpowiedzialności pracodawcy.
Jeśli pracownik nie jest pewien, czy warto ubiegać się o odszkodowanie po wypadku, powinien skonsultować się ze specjalistami, którzy po dokładnej analizie dokumentacji, ustalą, czy istnieje możliwość uzyskania stosownej rekompensaty. W razie wątpliwości, najlepiej skorzystać z usług pełnomocnika, który ma doświadczenie i cieszy się zaufaniem.
Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://odszkodowaniedlapracownika.pl/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy/