Karta podatkowa w Norwegii to specjalny dokument, który określa procent zaliczki na podatek dochodowy odprowadzany do urzędu poborcy podatkowego przez pracodawcę. Skattekort informuje więc zatrudniającego i pracownika o wysokościach zaliczek na dochodowe podatki w Norwegii w bieżącym roku kalendarzowym. Karta podatkowa zawiera dane o kwotach pobieranych z wynagrodzenia na poczet podatku za poszczególne miesiące zatrudnienia. Osoba zatrudniona u norweskiego pracodawcy otrzymuje ten dokument z lokalnego urzędu skarbowego. Jeżeli natomiast pracownik działa w firmie spoza Norwegii, karta jest wystawiana przez Centralny Urząd Skarbowy ds. Obcokrajowców.
Zmiana karty podatkowej w Norwegii
Kartę podatkową w Norwegii należy w niektórych sytuacjach zmienić, np. w przypadku podjęcia pierwszej pracy w tym kraju. Podjęcie takiego działania jest konieczne również przy występowaniu różnych nieprawidłowości w danych, zmian w dochodach osiąganych w ciągu roku, wykazania niedopłaty podatku w wyniku rozliczenia za rok poprzedni czy innych okoliczności wpływających na wysokość podatku – w tym również faktu uzyskania uprawnień do skorzystania z konkretnych odliczeń przez podatnika. Zmiana karty podatkowej w ciągu roku wymaga uwzględnienia dochodów uzyskiwanych od stycznia bieżącego roku, a do momentu zawnioskowania o nową kartę. W procesie tym brane są pod uwagę dochody roczne, a także zarobki dodatkowe oraz wszelkie odliczenia od dochodów.
Podanie o kartę podatkową w Norwegii
Przy składaniu wniosku o kartę podatkową, należy zadecydować o sposobie naliczania należności wobec urzędu skarbowego. Wybór odpowiedniego systemu podatkowego wymaga dobrej znajomości przepisów, a także umiejętnej oceny własnej sytuacji finansowej. W takiej sytuacji warto poprosić o specjalistyczną pomoc, którą jest w stanie zapewnić zespół konsultantów Polish Connection. Z takiego wsparcia może skorzystać każda polska firma w Norwegii, która zatrudnia pracowników. Karta podatkowa zachowuje ważność przez cały rok kalendarzowy, a jej posiadanie jest wymagane do uzyskania wstępnego rocznego rozliczenia podatkowego – skattemelding. Do jej uzyskania zobowiązane są wszystkie osoby pracujące w Norwegii. Jeżeli pracodawca nie otrzyma karty podatkowej pracownika, ma obowiązek odprowadzenia zaliczki na norweskie podatki dochodowe w wysokości 50% wynagrodzenia danej osoby. Obliczenie zaliczki na podstawie karty z roku poprzedniego jest możliwe wyłącznie w styczniu.
Uzyskanie karty podatkowej w Norwegii
Osoby przeprowadzające rozliczanie podatkowe w Norwegii muszą zamówić kartę podatkową w norweskim urzędzie skarbowym. W tym celu należy osobiście odwiedzić daną placówkę, aby wyrobić sobie numer personalny. Pracownik zagraniczny najczęściej otrzymuje numer tymczasowy, którego uzyskanie wymaga posiadania umowy o pracę lub zlecenie. Przy pierwszym zgłoszeniu, stawki podatkowe w karcie wyliczane są w oparciu o prognozowany przychód danej osoby, zadeklarowanych ulg oraz miejsce odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. W latach kolejnych karta wystawiana jest na podstawie wcześniejszych rozliczeń podatkowych. Podatnik norweski może ją zmienić w dowolnym momencie, jeżeli chce odprowadzać niższe lub wyższe zaliczki na podatek. Nadpłaty lub niedopłaty są ostatecznie regulowane w wyniku rozliczenia za cały rok podatkowy. Wyjątek stanowi podatek źródłowy kildeskatt, będący opodatkowaniem dochodu w wysokości 25%. Kartę podatkową można zamówić lub zmienić elektronicznie, posiadając dostęp do logowania Buypass, BankID, kod MinID lub aplikację NETS. Jeżeli realizacja kontraktów w Norwegii odbywa się pierwszy raz lub wystąpiła min. 2-letnia przerwa, konieczne jest złożenie wniosku papierowego i potwierdzenie tożsamości w urzędzie.