Internetowa giełda wierzytelności to system, który cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niego banki, leasingodawcy, przedsiębiorcy, czy firmy windykacyjne. Zastanawiasz się, czym jest i jak działa giełda długów? Dlaczego tak wiele osób z niej korzysta? Chciałbyś zostać użytkownikiem takiego systemu? Nic nie stoi na przeszkodzie!
Czym jest internetowa giełda wierzytelności?
Giełda wierzytelności, znana również jako giełda długów, to rejestr informacji o dłużnikach i portal, który umożliwia sprzedaż swoich wierzytelności. Każdy użytkownik serwisu może umieścić ofertę sprzedaży przysługującego mu długu i pozbyć się problemu! Firmy i kancelarie windykacyjne, które na co dzień zajmują się egzekwowaniem należności, z chęcią odkupują długi o dowolnej wysokości i zdejmują ciężar z barków przedsiębiorców. Internetowa giełda długów to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na upominanie dłużników, ale zależy im na szybkim odzyskaniu pieniędzy. Jeśli i Ty masz problem z nierzetelnym kontrahentem, który unika spłaty zobowiązań i nie reaguje na ponaglenia, skorzystaj z internetowej giełdy długów, umieść ofertę i sprzedaj należność.
Na czym polega działalność giełdy długów?
Rejestracja, prowadzenie konta i wystawianie ofert sprzedaży na giełdzie wierzytelności są zwykle bezpłatne, a korzystać z niej może każdy. Każdy użytkownik może umieścić w bazie dane swojego dłużnika i wystawić ofertę sprzedaży swojego długu. Cena może być niekiedy niższa od nominalnej wartości zadłużenia, gdyż zależy ona od realnych szans wyegzekwowania długu i wypłacalności dłużnika. Warto jednak rozważyć obniżenie ceny, gdyż zwiększa to szansę na szybką sprzedaż i szybsze odzyskanie pieniędzy. Z wystawieniem ofert nie warto zwlekać, gdyż im krótszy okres przeterminowania, tym większa szansa na wyegzekwowanie długu i większe zainteresowanie. Podczas transakcji kupna-sprzedaży prawo roszczenia zostaje przeniesione na kupującego, a Ty możesz w końcu odzyskać pieniądze. Bez procesu sądowego i długotrwałych egzekucji windykacyjnych.
Możesz w systemie wystawić wszystkie swoje wierzytelności, które jesteś w stanie udokumentować fakturą, umową, nakazem zapłaty, wyrokiem sądu, wekslem lub innym dokumentem, który potwierdza, że dług faktycznie istnieje. Na giełdzie można umieścić wiele rodzajów zaległości. Mogą to być:
– Zaległe faktury,
– Niespłacone pożyczki,
– Nieuregulowany czynsz,
– Niezapłacone raty,
– Innego rodzaju udokumentowane zadłużenia.
Dlaczego warto korzystać z giełdy wierzytelności?
Giełda długów jest zatem ogromnym ułatwieniem dla wierzycieli mających problem z dłużnikami, którzy ociągają się ze spłatą należności i nie reagują na wezwania do zapłaty. Bez względu na to, czy opóźnienie wynika to ze zwykłej nieuczciwości, czy też faktycznych problemów finansowych i niemożności rozliczenia, sytuacja jest bardzo problematyczna dla obu stron, zwłaszcza dla wierzyciela. Dlatego sprzedaż długu na giełdzie jest dużym odciążeniem, z którego warto skorzystać.
Jak sama nazwa wskazuje, giełda długów umożliwia nam dostęp do listy ofert, zawierających podstawowe dane dłużnika i informacje o jego zadłużeniu. Narzędziem posiłkują się więc firmy windykacyjne, gdyż giełda stanowi formę rejestru i cennej bazy informacji o dłużnikach. Sprawdza się też jako źródło danych dla przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić wiarygodność kontrahenta. Niechlubna przeszłość w zakresie spłat zobowiązań to sygnał ostrzegawczy, aby mieć się na baczności i zażądać zaliczki oraz zabezpieczyć się odpowiednio sformułowaną umową.
Artykuł powstał we współpracy z system3000.pl