Można wyróżnić bardzo wiele typów nieruchomości. Lista ta zresztą co jakiś czas wzbogaca się o kolejne pozycje. Czy instytucje udzielające kredytu hipotecznego odpowiadają na zróżnicowane zapotrzebowanie? Okazuje się, że tak!
Podstawowym przeznaczeniem kredytów hipotecznych są: zakup mieszkania lub domu, ale także ich budowa, nad- i rozbudowa czy też zwyczajne prace wykończeniowe.
Kredyt hipoteczny – jakie nieruchomości można nim sfinansować?
Kredyt hipoteczny kojarzy się z mieszkaniem lub domem, ale może być także spożytkowany na zakup działki budowlanej. Jest on tak klasyfikowana pod pewnymi warunkami. Musi ona widnieć pod taką postacią w księdze wieczystej, mieć wydane warunki zabudowy i pozwolenie na budowę. Z kolei budowlane przeznaczenie działki jest określone przez studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszelkie koszty z taką inwestycją możemy w łatwy sposób wyliczyć – wystarczy nam ku temu kalkulator kredytu hipotecznego.
Kredyt może także sfinansować zmianę lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa na prawo odrębnej własności, które oznacza współposiadanie części budynku i prawa do gruntu pod budynkiem, czyli faktyczne posiadanie lokalu, a nie jedynie praw do niego.
Kolejnym celem kredytu może być zmiana lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które nie powoduje, że jesteśmy rzeczywistymi właścicielami lokalu, a tylko posiadaczami.
Większość banków pozwala spożytkować kredyt na sfinansowaniu cesji praw od osoby, która podpisała umowę przedwstępną z deweloperem. Odbywa się to na podstawie trójstronnego porozumienia między zbywcą i nabywcą prawa oraz deweloperem.
Kredyt hipoteczny na wykup nieruchomości od państwa
Kredyt hipoteczny pomoże nam w wykupie nieruchomości od podmiotów instytucjonalnych, takich jak: Gmina, Skarb Państwa, Spółdzielnia Mieszkaniowa czy Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Ułatwi on nam też nabycie nieruchomości położonej z dala od miasta. Celem finansowania może zatem być budowa budynku mieszkalnego mogącym być użytkowanym przez cały rok na gruncie o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Może to być również zakup całorocznego domu letniskowego oraz działki rekreacyjnej.
Tak więc, jak widzimy kredyt hipoteczny w ofercie polskich banków pozwala na realizację także tych trochę mniej klasycznych marzeń, czego przykładem są nieruchomości, na których terenie możemy się zrelaksować. To nie znaczy, że na nabywanych nieruchomościach możemy tylko odpoczywać i w nich mieszkać. Kredyt pokryje bowiem także zakup lokalu użytkowego, który chcielibyśmy przeznaczyć na wynajem.
Poza tym celem, na który jest zaciągnięty kredyt hipoteczny może być refinansowanie uprzednio poczynionych wydatków związanych z nieruchomościami, obejmujących okres nawet 6 lat wstecz. Kredyt umożliwi osobom związanym z rolnictwem nabycie gruntów rolnych lub siedlisk.
Ostatnimi z najczęściej spotykanych celów brania kredytów hipotecznych jest konsolidacja oznaczająca spłatę innych kredytów, czy jest to zwykły kredyt gotówkowy, inny hipoteczny, z przeznaczeniem na samochód, kartę hipoteczną czy rodzaj kredytu inwestycyjnego.
Wiele banków umożliwia zresztą sfinansowanie za pomocą kredytu hipotecznego praktycznie każdego dowolnego celu niezwiązanego z nieruchomościami. Jest to wtedy zabezpieczone wpisem do hipoteki nieruchomości, na którą bierzemy kredyt.