Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Początkujący przedsiębiorcy mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu – większość banków wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Warto wziąć pod uwagę leasing, który jest atrakcyjną formą finansowania.
Leasing – co to jest?
W ramach leasingodawca przekazuje leasingobiorcy, prawo do korzystania z rzeczy na określony czas. Opłata za użytkowanie dokonywana jest w ratach leasingowych.
Warto wiedzieć, że umowę leasingu zalicza się do umów cywilnoprawnych, dlatego ścisłej definicji leasingu należy szukać w kodeksie cywilnym. Przeczytamy w nim, że umowa leasingu to umowa zobowiązująca każdą ze stron do pewnych świadczeń. Leasingodawca jest zobowiązany udostępnić przedmiot leasingu, a leasingobiorca musi regulować raty leasingowe.
Leasing operacyjny czy finansowy?
Jeśli podjąłeś decyzję o sposobie finansowania samochodu i wybrałeś leasing, będziesz musiał wybrać jego rodzaj. Masz wybór miedzy leasingiem operacyjnym i finansowym. Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, możesz miał możliwość nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Natomiast jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy, własność przedmiotu automatycznie przejdzie na Ciebie po zakończeniu umowy.
Najistotniejsza różnica między leasingiem operacyjnym i finansowym widoczna jest w konsekwencjach podatkowych. W tym pierwszym opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu u leasingobiorcy. W leasingu finansowym kosztem jest część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu.
Warto podkreślić, że pod względem podatkowym dla przedsiębiorców korzystniejszy jest leasing operacyjny. Przedsiębiorca może na nim skorzystać dzięki możliwości wliczenia w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej, rat leasingowych, a także opłat eksploatacyjnych.
Brak konieczności angażowania własnych środków na samochód jest ogromną zaletą leasingu niezależnie od jego rodzaju. To bardzo istotne dla przedsiębiorców, którzy szukają oszczędności i możliwości inwestycji.
Kalkulator leasingowy i poszukiwanie oszczędności i okazji
Zanim podpiszesz umowę leasingu, powinieneś sięgnąć po kalkulator leasingowy. Pomoże on w wyliczeniu raty i dokonaniu wyboru między dostępnymi na rynku ofertami. Osoby szukające oszczędności powinny zainteresować się produktem Toyota Leasing – Leasingiem SMARTPLAN. Korzyści to m.in.:
– niższa rata leasingowa nawet o 60% względem standardowego leasingu (aby to sprawdzić, sięgnij po kalkulator leasingowy);
– możliwość odliczenia 50% podatku VAT;
– zoptymalizowanie odliczanych kwot podatku jest możliwe wówczas, gdy klient zdecyduje się na umowę z opcją wymiany pojazdu na nowy po zakończeniu jej trwania.