Cena obowiązkowego dla właścicieli pojazdów mechanicznych ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) zależy od wielu czynników. Jednym z kluczowych są zniżki, które da się uzyskać z tytułu bezszkodowej jazdy. Można jednak je też stracić, o czym piszemy w poniższym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się, kiedy grozi Ci utrata zniżek OC.
Szkoda w ruchu drogowym zgłoszona do ubezpieczyciela
Zniżki są przyznawane przez towarzystwa w wysokości maksymalnej 60%, choć niektóre firmy proponują jeszcze wyższy pułap 70%. Co ważne, wymienione procenty nie oznaczają bezpośredniej obniżki ceny zgodnie z ich wartością, a więc 60% zniżek nie oznacza OC tańszego dokładnie o 60%. Nie zmienia to jednak faktu, że im większe zniżki się posiada, tym mniej się płaci za obowiązkową polisę. Ich maksymalny poziom można go osiągnąć poprzez bezszkodowe kontynuowanie polisy przez kilka lat, ponieważ większość towarzystw przyznaje 10% zniżek za każdy rok bez wypadku, kolizji czy stłuczki na koncie.
Skoro zniżki to swego rodzaju „nagroda” za bezszkodową jazdę, można dojść do wniosku, że istnieje też ryzyko „kary” dla kierowców, którzy powodują zdarzenia drogowe. Rzeczywiście, każde towarzystwo odbiera kierowcom zniżki po spowodowaniu nawet najmniejszej stłuczki. Niezależnie od jej rozmiarów i skali wyrządzonych szkód lub obrażeń utrata zniżek jest identyczna i wynosi 10-20% w zależności od towarzystwa. Co jednak istotne, każda kolejna szkoda wiąże się z większą utratą zniżek, gdy ma miejscu w bliskim odstępie czasowym. Jeśli więc spowodujesz dwie kolizje miesiąc po miesiącu, za tę drugą towarzystwo odbierze Ci nie 10-20%, lecz nawet 20-50% zniżek.
Warto jeszcze zaznaczyć, że – podobnie jak w przypadku wpływu zniżek na cenę OC – procent ich utraty nie przekłada się wprost na składkę. Z reguły bywa tak, że cena ubezpieczenia jest po szkodzie o wiele wyższa, niż mogłaby na to wskazywać wartość utraconych zniżek. Ponadto do utraty zniżek i tym samym podwyżki ceny OC dochodzi tylko pod warunkiem, że szkoda została zgłoszona do towarzystwa – jeżeli kierowcy doszli do porozumienia między sobą, a sprawca opłacił straty z własnej kieszeni, cena polisy pozostaje oczywiście niezmienna.
Utrata ciągłości biegu polisy
Drugą hipotecznie możliwą sytuacją, po której zaistnieniu towarzystwo odbiera właścicielowi auta zniżki, jest przerwanie biegu ubezpieczenia. Jeżeli np. po wieloletnim użytkowaniu samochodu na co dzień decydujesz się na jego sprzedaż, po kilku latach automatycznie utracisz część albo nawet całość uzyskanych zniżek. Wymiar ich utraty jest ustalany indywidualnie przez wszystkie towarzystwa – niektóre odbierają 5% co roku, a inne całość po kilku latach. Nie ma tu reguły, dlatego przed wykupieniem polisy warto sprawdzić wszystkie zasady związane zarówno z przyznawaniem, jak i odbieraniem zniżek za bezszkodową jazdę.
Mając na uwadze fakt, że brak ciągłość OC oznacza utratę zniżek, gdy nie posiada się samochodu, warto dopisać się do polisy innego kierowcy, np. kogoś bliskiego z rodziny, nawet jeśli nie korzysta się z jego samochodu. Może to być dla niego korzystne, bo o ile dysponujesz wysokimi zniżkami, a drugi kierowca niskimi lub nie ma ich w ogóle, Twój udział w OC przyczyni się do obniżki składki. W wygenerowaniu oszczędności w związku z kupnem obowiązkowego ubezpieczenia pomoże Ci także porównywarka internetowa kalkulator-oc-ac.auto.pl, dzięki której znajdziesz najtańszą i przygotowaną specjalnie pod Twoim kątem ofertę.