W umowach leasingu mogą być zawarte dodatkowe klauzule umowne. Tego rodzaju zapisy szczegółowo regulują zakres praw i obowiązków każdej ze stron. Wśród nich może pojawić się również określona kara umowna. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat.
Czym jest kara umowna?
Zasada swobody umów, zapisana w Kodeksie cywilnym, pozwala stronom na swobodne modyfikowanie treści zobowiązań umownych, chyba że takie modyfikacje byłyby niezgodne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo sprzeciwiałyby się właściwości stosunku. W związku z tym w ramach umowy – także umowy leasingu – można zawrzeć klauzulę dotyczącą kary umownej. Czego dokładnie dotyczy ten zapis? Kara umowna to suma pieniędzy przewidziana na pokrycie szkody, która wynikła z niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy. Taką karę można zastrzec wyłącznie w odniesieniu do niewywiązania się ze zobowiązań niepieniężnych. Inne postanowienia umowne będą nieważne. Artykuł 483 Kodeksu cywilnego pozwala więc na zawarcie w umowie leasingu zapisu stwierdzającego, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi poprzez zapłatę kary umownej.
Opóźnienia w spłacie rat leasingu nie podlegają karze umownej
Tak, jak zostało wspomniane powyżej, zastrzeżenie kary umownej – niezależnie, czy chodzi o leasing samochodów ciężarowych, osobowych, czy też maszyn i urządzeń – jest możliwe wyłącznie w przypadku zobowiązań niepieniężnych. Oznacza to, że wszelkie zapisy ustanawiające karę umowną za nieterminowe spłacanie rat leasingu okażą się nieważne. Warto zatem zachować czujność, czytając OWUL. Bezpieczne finansowanie pojazdów, w tym leasing dla nowych firm, można znaleźć na stronie https://klf24.pl. Masz okazję zapoznać się ze starannie wyselekcjonowanymi ofertami, a także skorzystać z pomocy ekspertów na każdym etapie realizacji umowy.
Kara umowna w umowie leasingu – w jakich okolicznościach jest zastrzegana?
Leasingodawca nie ma prawa zastrzec kary umownej w związku z nieterminową płatnością albo opóźnieniem w spłacie rat leasingowych. Kara umowna może zostać jednak zastrzeżona w odniesieniu do obowiązku utrzymania przedmiotu umowy, np. samochodu, w należytym stanie. Jakich innych przypadków dotyczy wspomniana klauzula? Zazwyczaj kary umowne bywają zastrzegane w okolicznościach takich jak korzystanie z leasingowanego pojazdu po rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy leasingu przez finansującego. Charakter kary umownej może mieć również opłata za rozwiązanie umowy leasingu. Taka opłata często jest jednak ujmowana w tabeli opłat i prowizji za porozumieniem stron.
Jak kara umowna jest określana w umowach leasingowych?
Warto wiedzieć, że przy umowach dotyczących finansowania poprzez leasing dla nowych firm lub leasing dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu, ale też w przypadku wielu innych zawieranych umów, kara umowna powinna zostać dokładnie sformułowana. Ważne okazuje się wskazanie konkretnej sumy. Trzeba zarazem pamiętać, że określenie kary umownej w niektórych sytuacjach odbywa się również przez wskazanie kryteriów służących do ustalenia jej całkowitej wysokości.
W umowach leasingowych może być zastrzeżona kara umowna – nie dzieje się to jednak na niekorzyść klienta. Wspomnianą karę zastrzega się wyłącznie dla zobowiązań niepieniężnych. W związku z tym leasingobiorca nie może zostać obciążony karą umowną za nieterminową spłatę rat, o czym warto pamiętać, podpisując dokumenty dotyczące finansowania.
Przeczytaj również:
Leasing aut i maszyn – czy warto?