Teoretycznie każdy wie, czym są kable. Wszyscy mamy z nimi styczność na co dzień. Kable znajdują się w naszych domach, miejscach pracy oraz przestrzeniach publicznych. Jak się jednak okazuje, mało kto potrafi szczegółowo wytłumaczyć, czym one są. Dzisiaj rozjaśniamy tę kwestię, dostarczając szczegółowego opisu kabla.
Przewód z osłoną
Często mylone są pojęcia przewodu i kabla. Według definicji kabel tak naprawdę jest jednym z rodzajów przewodu. Częstym błędem jest także twierdzenie, że przewód to jedna żyłka, natomiast kabel składa się z wielu żyłek. W rzeczywistości stosowany jest również przewód wielożyłowy, jednak w przeciwieństwie do kabla nie posiada on wspólnej dla wszystkich żyłek osłony. Kabel natomiast wyróżnia właśnie to, że posiada osłonę ochronną. Zwykły przewód to nieosłonięty niczym drut miedziany lub aluminiowy przewodzący energię elektryczną. Niemniej jednak dla ochrony ludzi, ale i samego przewodu, przeważnie stosuje się osłony. Wykonuje się je z rozmaitych materiałów, które zapewniają termoizolację. Ponadto, są one odporne na działanie wilgoci oraz stanowią barierę, dzięki której nie dochodzi do uszkodzeń mechanicznych przewodów.
Do czego służy kabel?
Podstawowe funkcje samodzielnych przewodów oraz kabli są takie same. Służą one transmisji energii elektrycznej. Tym samym kabel elektryczny zasila rozmaite urządzenia, których działanie możliwe jest dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego. Jednak wykorzystując prąd, poprzez kabel można również transmitować informacje. Służą temu na przykład kable sygnalizacyjne czy telekomunikacyjne.
Jak zbudowany jest kabel?
Zasadniczo budowa standardowego kabla elektrycznego nie jest skomplikowana. Najważniejszym elementem jest druciany przewód wykonany z miedzi lub aluminium. Dzisiaj coraz częściej stosuje się przewody aluminiowe, ponieważ ich waga jest mniejsza, a koszt wytworzenia niższy. Wydajność obu materiałów jest zbliżona, jednak przewody miedziane uznaje się za nieco wytrzymalsze. Przewód pokrywa warstwa izolacji wewnętrznej. Jej głównym zadaniem jest odseparowanie od siebie poszczególnych żył. Każda żyła posiada własną izolację wewnętrzną. Na niej znajduje się oplot. Natomiast całość połączona jest przez grubą warstwę izolacji zewnętrznej. Ponadto, kable szczególnie narażone na uszkodzenia, posiadają dodatkowo zewnętrzne zbrojenia wykonane z metalu.