Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że motywacja to bardzo istotny czynnik, który przekłada się na osiąganie sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Nie brakuje ludzi, którzy zastanawiają się co zrobić, aby ich zaangażowanie było na możliwie jak najwyższym poziomie. Macie podobne dylematy? W takim razie postaramy się Wam pomóc.
Jakie są popularne teorie motywacji?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że motywacja to bardzo istotny czynnik, który przekłada się na osiąganie sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Nie brakuje ludzi, którzy zastanawiają się co zrobić, aby ich zaangażowanie było na możliwie jak najwyższym poziomie. Macie podobne dylematy? W takim razie postaramy się Wam pomóc. W dzisiejszym wpisie poruszymy bowiem kwestię rozmaitych teorii motywacyjnych, których nie brakuje w literaturze. Są to skuteczne i sprawdzone metody, które stosuje się na całym świecie – zarówno do motywowania siebie oraz innych. Zapraszamy do ciekawej lektury.
Teoria Maslowa
W 1934 roku Abraham Maslow – w artykule “Teoria motywacji człowieka” – zawarł hierarchię potrzeb, która po dzień dzisiejszy funkcjonuje jako Teoria lub Piramida Maslowa (warto zaznaczyć, że w 1954 roku nastąpiło jej uszczegółowienie w książce “Motywacja i Osobowość”). Amerykański psycholog stwierdził wówczas, że każdy z nas dąży do zaspokojenia 5 grup potrzeb. Są to kwestie fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku oraz samorealizacji. Ważna jest tutaj hierarchia. Na samym dole piramidy znajdują się potrzeby fizjologiczne (a u góry piramidy aspekt samorealizacji) takie jak jedzenie, picie, powietrze czy relaks itp. Według Amerykanina osiąganie wyższych celów nie jest możliwe bez zapewnienia sobie (lub innym) tych podstawowych aspektów. Abraham Maslow dowodził, że człowiek nie będzie zatem odpowiednio zmotywowany, jeśli zabraknie mu na przykład odpowiedniej ilości żywności, odpoczynku czy znajdującego się wyżej w klasyfikacji bezpieczeństwa itd.
Teoria amerykańskiego psychologa jest bardzo popularna na całym świecie. Trzeba zaznaczyć, że Piramida Maslowa jest często stosowana w różnych przedsiębiorstwach, które chcą zadbać o odpowiednią motywację swoich pracowników. Idąc tym tropem właściciele firm dokładają wszelkich starań, aby zatroszczyć się o najmniejsze detale. Wierzę bowiem, że to pomoże zatrudnionym w ich dążeniu do samorealizacji, co jest rzecz jasna korzystne dla całej instytucji.
Teoria oczekiwań
Za powstaniem tej teorii stoi urodzony w Montrealu Victor Vroom. Ciekawostka jest fakt, że obecnie 85-latek pracuje jako profesor psychologii na słynnym Uniwersytecie Yale – nie jest to zatem przypadkowa osoba. Teoria oczekiwań powstała w 1964 roku. Według niej motywacja zależy tak naprawdę od 2 czynników, którymi są skala pragnienia zrealizowania konkretnego zadania oraz oczekiwane prawdopodobieństwo zaspokojenia tego pragnienia. Co to oznacza w praktyce? Dana osoba będzie zmotywowana do wykonania określonego zadania, jeśli będzie rozumieć oraz akceptować wymagania.
Poza tym, musi posiadać niezbędne umiejętności oraz zasoby do wykonania tej czynności. Motywacja zależy również od oczekiwanej nagrody i wysiłku, jaki należy włożyć, aby ją uzyskać. W związku z tym, pracodawcy – ponieważ teoria oczekiwań jest zazwyczaj stosowana w przedsiębiorstwach – muszą zapewnić zatrudnionym wyżej wymienione elementy oraz postarać się, aby na przykład premia za wykonany projekt była satysfakcjonująca w stosunku do ich oczekiwań.
Teoria motywacji wewnętrznej
Bardzo ciekawym zagadnieniem jest również teoria motywacji wewnętrznej, którą w 1975 roku stworzył Edward L. Deci. Według niej każdy człowiek ma do czynienia z motywatorami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Są sytuacje – w życiu prywatnym i zawodowym – w których absolutnie nie brakuje nam zaangażowania. W związku z tym nie potrzebujemy żadnych dodatkowych bodźców do realizacji konkretnego celu. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy doskonale zdajemy sobie sprawę, że musimy nauczyć się języka angielskiego, aby w przyszłości mieć lepiej płatną pracę i móc swobodnie podróżować praktycznie po całym świecie. W takiej sytuacji nie powinno stosować się motywatorów zewnętrznych. Wszystko dlatego, że finalny efekt może być odwrotny od zamierzonego. Jeśli zamierzacie zatem stosować tę teorię w Waszych firmach, to musicie uważać, aby Wasi pracownicy nie byli przemotywowani, ponieważ nie jest to korzystne zjawisko.
Często taka sytuacja dzieje się na przykład przed ważnymi spotkaniami piłkarskimi (finały europejskich pucharów, derby, istotne mecze reprezentacyjne itd). Zawodnicy sami bowiem doskonale wiedzą, że muszą dać z siebie absolutnie wszystko – biorąc pod uwagę zwiększone oczekiwania sztabu szkoleniowego, kibiców oraz samą rangę potyczki. Jeśli przed takim spotkaniem trenerzy (na odprawie) także zaczną zbyt mocno “nakręcać” swoich graczy, to często kończy się to na przykład czerwoną kartką jeszcze w pierwszej połowie. Wszystko dlatego, że dany zawodnik był zbyt mocno zmotywowany, co nie jest korzystne. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest zatem ocenienie sytuacji i dobranie stosownych środków motywacyjnych. W związku z tym w firmach często stosuje się indywidualne rozmowy motywacyjne, ponieważ każdy pracownik ma inny charakter i oczekiwania.
Wymienione przez nas wyżej teorie przydadzą się Wam do realizowania osobistych celów oraz motywowania swoich pracowników. Pamiętajcie, że Wasz sukces – w życiu prywatnym i zawodowym – zazwyczaj zależy od dbałości o najmniejsze szczegóły. Jeśli zatem zdecydujecie się stosować te techniki, róbcie to precyzyjnie i dokładnie, a następnie obserwujcie rezultaty. Mamy nadzieję, że będą one owocne.
Więcej o motywacji ale również psychice znajdziecie na stronie https://vitaltrading.pl która zajmuje się inwestowaniem na giełdzie, gdzie właśnie silna i wypracowana psychika pozwala w długiej perspektywie zarabiać na tak trudnym polu jakim jest giełda.