Budownictwo specjalne to dziedzina budownictwa, która ma na celu sprostanie szczególnie trudnym do zrealizowania przedsięwzięciom. Większość projektów tego rodzaju związana jest z koniecznością współpracy wielu ekspertów z różnych dziedzin, a także wykorzystania nowoczesnego sprzętu. Jakie są koszty tego rodzaju budownictwa?
Wały przeciwpowodziowe
Tego rodzaju konstrukcje to sztuczne usypiska terenu, które najczęściej mają kształt trapezu. Wały przeciwpowodziowe tworzą więc specjalną przestrzeń, w której w czasie zagrożenia powodziowego gromadzi się woda, która w przypadku braku zabezpieczenia mogłaby rozlać się po okolicy. Oczywiście koszty budowy tego rodzaju zabezpieczeń są bardzo zróżnicowane i trudne do określenia. Budowa takich wałów to duża inwestycja, a każdy projekt wyceniany jest indywidualnie przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin.
Koszy budowy 1,45 km wału przeciwpowodziowego na lewym brzegu Popradu w Muszynie wyniósł 14,5 mln złotych. Natomiast modernizacja 12 km wału przeciwpowodziowego wzdłuż Wisły kosztowała aż 37,6 mld złotych. Takie inwestycje są szczególnie kosztowne, jednak straty wywołane na skutek powodzi mogą być dziesięciokrotnie wyższe.
Składowiska odpadów
Tego rodzaju konstrukcje służą bezpiecznemu i legalnemu składowaniu odpadów działalności ludzkiej i mogą zostać podzielone na składowiska niezorganizowane, składowiska półzorganizowane oraz wysypiska zorganizowane. Koszty nowoczesnego budownictwa specjalnego są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od wielkości danego wysypiska, ale również od rodzaju składowanych tam odpadów oraz od parametrów danego środowiska. Dowiedz się więcej na: budownictwo specjalne
Oczywiście w przypadku budowy wysypiska śmieci pod uwagę należy wziąć warunki hydrologiczne oraz geotechniczne, ponieważ wysypiska powinny posiadać zaplanowaną instalację swobodnego odpływu wód odciekowych. W przypadku podjęcia decyzji o rekultywacji składowiska śmieci należy natomiast opracować instalację, która będzie miała na zadaniu odprowadzanie gazu składowiskowego.
Budowa składowiska odpadów o pojemności 614 000 m³ i powierzchni ok. 4,72 ha, składającego się z 3 kwater, wyposażonych w system zabezpieczeń, chroniących glebę, wody powierzchniowe i gruntowe przed zanieczyszczeniami wyniosła 10,5 mln złotych. Zamknięcie i rekultywacja starego składowiska odpadów o powierzchni ok. 10 ha to natomiast koszt 6,3 mln złotych. W ramach przeprowadzonych prac stworzono system odprowadzania gazu wysypiskowego, który obecnie wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej.