Jak najlepiej spłacić chwilówki?
Tak, to pytanie dręczy wszystkich dłużników, którzy wpadli w spiralę długów związaną właśnie z tak zwanymi szybkimi pożyczkami. O ile bardzo łatwo taką pożyczkę uzyskać, to natomiast sam proces spłaty może stać się katorgą.
Najczęściej w wypadku gdy spóźnimy się choćby z jedną ratą albo nie przystaniemy na refinansowanie zaproponowane nam przez danego pożyczkodawcę. Najlepszą metodą na spłatę chwilówek jest obranie celu oraz konsekwentnie go realizować.
Cel i konsekwencja w realizacji
Otóż już na samym początku mogą pojawiać się wątpliwości. Często nie mamy żadnego pojęcia o windykacji, a bardzo boimy się postępowania sądowego. Dodatkowo często dokucza nam notoryczny brak kasy. No właśnie, tutaj nastawienie może już na samym początku skutecznie zabić nasz zapał do osiągnięcia celu — wyjście z długów. Zadając sobie pytanie, jaki cel przed sobą postawić, aby skutecznie i raz na zawsze rozprawić się z długami? Obranie celu pozytywnie wpływa na motywację oraz jeszcze większego kopa do zamordowania długów! Dobrym sposobem jest wybranie metody SMART, aby postawić sobie konkretne cele do realizacji. SMART to inaczej akronim, który opisuje pięć cech, jakie powinien spełniać cel, do którego mamy zamiar dążyć.
S – czyli Sprecyzowany
Pierwsza z cech SMART świadczy o tym, że wiemy, czego dany cel dotyczy, oraz co chcemy osiągnąć. Nasz cel musi zostać sformułowany w jednoznaczny, a także w konkretny sposób, który nie pozostawi pola do żadnych domysłów.
M – czyli Mierzalny
Już sprecyzowany cel powinien dać możliwość mierzenia swoich postępów na drodze ku realizacji celu. Jeżeli celem jest: “chcę spłacić 5 000 zł długu w Super Pożyczce” to spełni kryteria celu mierzalnego. Wiemy tutaj dokładnie, ile pieniędzy brakuje do oddania. Natomiast cel “chcę pozbyć się długów” nie daje nam już możliwości śledzenia postępów w realizacji naszego celu, chociaż oczywiście na końcu drogi stwierdzimy, że cel został osiągnięty.
A – czyli Atrakcyjny
Cel za każdym razem musi nieść za sobą wyzwanie i wymierne korzyści, które da nam właśnie realizacja celu. Konieczne jest zadanie sobie pytanie, po co w ogóle chcemy realizować konkretny cel? Oraz co osiągniemy przez realizację wybranego celu?
R – czyli Realistyczny
Dany cel musi być możliwy do osiągnięcia. Należy wówczas określić, czy mamy zasoby na realizację danego celu oraz jeżeli chcemy wyjść z długów, to potrzebujemy czasu na zarabianie i planowanie swoich wydatków w taki sposób, aby w każdym miesiącu zadeklarowaną kwota przeznaczona na spłaty nie była tylko nieszczęsną teorią. Podstawą sukcesu jest planowanie!
T – czyli Terminowy
Cel musi za tę mieć określoną datę, w której chcemy oraz musimy zrealizować nasze założenia. Ważne jest, aby ustalić termin, który da nam większą mobilizację do podjęcia działań oraz nie zaleca się odkładanie realizacji celu na później. Wówczas nie będziemy konsekwentni w naszych działaniach.