Decyzja podjęta: chcesz kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. Co zrobić przed złożeniem wniosku w banku, żeby wszystko poszło jak z płatka? Podpowiadamy.
Jak przygotować się do wzięcia kredytu?
- Zanim przystąpisz do starania się o kredyt, upewnij się, że masz wystarczającą zdolność kredytową.
- Gdy już znasz orientacyjny budżet, możesz przystąpić do szukania mieszkania, które zamierzasz kupić na kredyt.
- Ostatnim krokiem na drodze do otrzymania kredytu na zakup mieszkania jest porównanie różnych ofert bankowych i wybranie tej najkorzystniejszej.
Budowa zdolności kredytowej – jak to zrobić?
Zanim w ogóle zaczniesz marzyć o zakupie nieruchomości na kredyt, upewnij się, czy w ogóle masz na to szansę. Wszystko sprowadza się tutaj do oceny zdolności kredytowej. Jak ją sprawdzić jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego? Choć nie jesteś w stanie zrobić tego tak dokładnie, jak bankowi analitycy weryfikujący Cię niemal pod każdym kątem, to jednak jesteś w stanie zyskać ogólny pogląd na tę sytuację, korzystając z prostych sposobów.
Po pierwsze, przyjrzyj się temu, jak wygląda bilans na Twoim koncie bankowym pod koniec miesiąca. Czy przychody zawsze są wyższe niż wydatki? A może zdarza Ci się żyć ponad budżet i wspomagać się kartą kredytową w ciężkich momentach? Jeśli z Twojego konta znika więcej pieniędzy niż powinno, postaraj się ograniczyć wydatki i przejąć kontrolę nad swoimi finansami. W porównaniu przychodów i rozchodów pomogą Ci także internetowe kalkulatory zdolności kredytowej, z których możesz korzystać bez żadnych opłat.
Dobrym sprawdzianem na to, czy dysponujesz odpowiednią zdolnością kredytową, jest również zebranie wkładu własnego o wymaganej wysokości. Jeśli udało Ci się to zrobić bez większych problemów, otrzymanie pozytywnej oceny kredytowej powinno być jedynie formalnością. Trudności w zebraniu odpowiedniej kwoty mogą z kolei świadczyć o tym, że to nie najlepszy moment na wzięcie kredytu hipotecznego.
Miej na uwadze to, że budowa zdolności kredytowej jest długotrwałym procesem. Jeśli przez lata zaniedbywałeś tę kwestię, doprowadzenie jej do porządku może trochę potrwać. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia – czasem poprawa zdolności kredytowej potrwa tylko nieco dłużej.
Szukanie wymarzonej nieruchomości – na co zwrócić uwagę?
Jeśli już ustalisz, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć (oczywiście orientacyjnie), to nie pozostaje Ci nic innego, jak zacząć szukać wymarzonego lokum. Pamiętaj tylko o tym, żeby dobrze mierzyć siły na zamiary. Lepiej wybrać nieruchomość nieco poniżej tej zdolności kredytowej, którą samodzielnie wyliczyłeś, gdyż kalkulacja banku na pewno będzie niższa. Analitycy wykonują ją przy użyciu ogromnej liczby czynników rankingowych, Ty z kolei dokonałeś obliczeń na podstawie zaledwie kilku danych.
Czym się kierować przy wyborze oferty kredytowej?
Jak już wiesz, co chcesz kupić i za jaką kwotę, możesz zacząć poszukiwania banku, który pomoże Ci spełnić to marzenie. Możesz robić to na własną rękę, przeglądając rankingi kredytów hipotecznych i strony internetowe największych banków działających na terenie Polski. Ale równie dobrze możesz zdać się na doświadczenie specjalisty w tym zakresie, czyli doradcy kredytowego. Taka osoba nie tylko pomoże Ci w znalezieniu najlepszej oferty bankowej, ale też w dopełnieniu wszystkich formalności.