Rozwój telekomunikacji i szybkich łączy internetowych umożliwił nam nie tylko łatwiejszy dostęp do rozrywki, informacji czy zakupów bez wychodzenia z domu. Otworzył także nowe możliwości i perspektywy na rynku pracy.
Praca zdalna, bo o niej tutaj mowa, to nowa forma aktywizacji zawodowej, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które chcą zarabiać pieniądze i rozwijać się zawodowo nie wychodząc z domu. Taką szansę stwarza np. bpo network. Pracując w domu sami zarządzamy swoim czasem i umiejętnie nim gospodarując możemy znaleźć chwilę na przyjemności np. na wyjście do salonu masażu. Pracując w Warszawie lub jej okolicach mamy do wyboru całą gamę salonów, wystarczy wpisać masaż warszawa, a otworzy nam się pełna oferta.
Praca zdalna to wykonywanie zadań zleconych przez pracodawcę poza siedzibą firmy. Taką pracę można wykonywać w mieszkaniu pracownika. Taką formę pracy preferują freelancerzy, którzy często pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne – o dzieło lub zlecenia. Dużą szansę dla siebie w tego typu pracy znajdą osoby niepełnosprawne, które często posiadają wykształcenie na różnym poziomie, a z różnych względów dojazd do miejsca pracy jest niemożliwy. Pod pojęciem pracy zdalnej kryją się nazwy telepraca lub e – praca, gdyż freelancer wykorzystuje w niej nowoczesne technologie takie jak poczta elektroniczna, komunikatory internetowe np.. Skype, czy praca w chmurze danych.
Wyniki pracy przesyłane są do pracodawcy przez Internet. Dla pracowników analizujących i przetwarzających informacje, których wyniki pracy nie wymagają fizycznej obecności w firmie taka praca jest idealna. Nie pasuje jednak do każdej dziedziny. To praca dla przedstawicieli wolnych zawodów: copywriterów, specjalistów SEO, grafików, rysowników, redaktorów, tłumaczy i rodziców chcących połączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Praca zdalna może mieć charakter regularny bądź doraźny. Ze względu na ilość godzin poświęcanych wykonywanym zdalnie obowiązkom w domu, e – pracę dzielimy na: permanentną (w pełnym wymiarze), naprzemienną (praca raz w domu, raz w biurze) i uzupełniającą (praca stacjonarna w pełnym wymiarze, a w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu).
Praca zdalna zarówno dla pracodawcy jak i pracownika niesie plusy i minusy. Pracodawca ma szansę pozyskania specjalistów, którzy mieszkają daleko od firmy. Ogranicza koszty związane z zorganizowaniem stanowiska pracy i zapewnieniem sprzętu. Specjaliści ze świata mogą znacząco wpłynąć na rozwój firmy. Problem stanowi kwestia zaufania, gdyż nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem i brak jest integracji z zespołem. Plusem dla pracowników zdalnych jest wygoda, bo mogą pracować w domu. Nie tracą czasu na dojazdy i ograniczają wydatki na posiłki na mieście. Teoretycznie powinni więcej zarabiać, bo dokonuje się na nich pewnych oszczędności. Minusem jest samodyscyplina, brak kontaktu z pracownikami co ogranicza rozwój zawodowy i czasami brak płynności finansowej.