Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ZUS przeciętna emerytura w marcu 2018 r., w przypadku mężczyzn, wyniosła 2672,51 zł, a kobiet – 1609,65 zł. Co gorsze z miesiąca na miesiąc kwota przyznanych świadczeń spada. Nie bez znaczenia z pewnością jest fakt, iż został obniżony wiek emerytalny, a co za tym idzie tegoroczni wnioskodawcy dysponują mniejszym kapitałem zgromadzonym na koncie w ZUS-ie. Co zrobić aby mieć większa emeryturę?
Trzy sposoby na zwiększenie emerytury
Jak wszyscy wiemy wysokość emerytury zależna jest w dużej mierze od wysokości uzyskiwanych dochodów. Jednakże nawet osoby, które nie zarabiają kilkunastu tysięcy miesięcznie mogą zadbać o swoją przyszłość. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne sposoby odkładania pieniędzy na starość.
PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe (https://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/) to program, który ma ruszyć od 1 stycznia 2019 roku. Jego głównym założeniem jest zmobilizowanie zarówno pracodawców jak i pracowników do odkładania określonych kwot na specjalnych kontach. Zgodnie z ustawą:
– składka podstawowa dla pracodawcy to 1,5 proc. wynagrodzenia (z możliwością zwiększenia do 4 proc.);
– składka podstawowa dla pracownika to 2 proc. wynagrodzenia (z możliwością zwiększenia do 4 proc.).
Jedynym wyjątkiem będą pracownicy zarabiający 120 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ta grupa uczestników PPK będzie mogła zmniejszyć swoją składkę nawet do 0,5 proc nie tracąc przy tym dopłat od Państwa i pracodawcy. Środki te będą wpłacane na fundusze inwestycyjne a my będziemy mogli z nich skorzystać dopiero po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. W wyjątkowych sytuacjach, jak choroba bliskich lub konieczność zakupu mieszkania, będziemy mogli wypłacić część pieniędzy na określonych warunkach wcześniej. Dzięki uczestnictwie w Pracowniczych Planach Kapitałowych mamy realny wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.
IKE i IKZE
Zarówno IKE jak i IKZE powstało podczas reformy emerytalnej w 1999 roku. Zasada ich funkcjonowania jest dość prosta. Jedyne co trzeba zrobić to założyć konto i wybrać podmiot, który będzie inwestować wpłacane przez nas środki (rachunek maklerski, ubezpieczenie na życie, konta w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych, zakup Obligacji Skarbu Państwa (nie dotyczy IKZE) czy zwykła lokata bankowa). Pamiętajmy także, że w oby dwóch rozwiązaniach są limity wpłat rocznych. Dla IKE jest to 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia a dla IKZE 1,2-krotność. Plusem tego rozwiązania jest zwolnienie z podatku Belki od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc.
Samodzielne oszczędzanie
Możemy także zdecydować się na samodzielne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy. Możliwości mamy wiele, wszystko zależy od tego jak dużą kwotą dysponujemy, i jak bardzo jesteśmy obeznani z rynkiem finansowym. Dla bardziej zaawansowanych dobrym rozwiązaniem może być zainteresowanie się giełdą, akcjami i obligacjami. Pamiętajmy jednak, że niesie to ze sobą spore ryzyko. Bezpieczny i pewny jest zakup nieruchomości pod wynajem, ale aby to zrobić musimy dysponować sporą gotówką. Kolejną opcja ciesząca się dużym zainteresowaniem są lokaty bankowe. Nieważne na co się zdecydujemy pamiętajmy, że odkładanie pieniędzy na przyszłość do inwestycja, która się nam opłaci.