By szybko przesłać pieniądze, klienci mogą skorzystać z przelewów bankowych. Innym rozwiązaniem jest przekaz pieniężny. Ile kosztuje nadanie i doręczenie takiego przekazu?
Przelewy to usługa oferowana przez wszystkie banki działające na rynku. W zależności od rodzaju przelewu, kwoty za jego wykonanie są różne. Najpopularniejsze przelewy, czyli natychmiastowe, realizowane w systemie Express Elixir, najczęściej nic nie kosztują, a za ekspresowe przekazanie środków klienci musi zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.
Poza przelewami bankowymi klienci mogą wybrać również przekaz pieniężny, np. Western Union. Opłaty za jego zrealizowanie są naliczane zgodnie z aktualnie obowiązującym cennikiem. Usługa dostarczenia przekazu pod wskazany przez nadawcę lub odbiorcę adres jest bezpłatna. Oznacza to, że zainteresowany nie musi dopłacać, jeżeli uzna, że nie chce odbierać przekazu w placówce agencyjnej.
Jakie są różnice między przelewem a przekazem pieniężnym?
Osoby zastanawiające się, jakie są różnice między wydaniem dyspozycji realizacji przelewu a nadaniem przelewu pieniężnego, powinny pamiętać, że opłaty to nie jest jedyna istotna kategoria porównawcza. Western Union opłaty pobiera wyłącznie za nadanie przekazu, natomiast banki – za zrealizowanie przelewu. Gdzie zatem różnica?
Banki oferują zrealizowanie dyspozycji przelewu – natychmiastowego lub ekspresowego – na wskazany przez klienta rachunek bankowy. Western Union pozwala zaś osobom biorącym udział w transakcji wybrać sposób realizacji przekazu – pieniądze można odebrać w placówce albo zostaną one dostarczone pod wskazany adres. W pierwszym przypadku adresat może odebrać pieniądze już po kilku minutach. Zamówienie usługi dostarczenia przekazu do domu wiąże się z uzgodnieniem optymalnego dla klienta terminu dostawy pieniędzy.
Za dostarczenie przekazu nie ma dodatkowych opłat
Dyspozycję dostarczenia pieniędzy pod wskazany adres może wydać zarówno nadawca przekazu, jak i jego adresat. W zależności od tego, która ze stron transakcji zdecyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, powinna postępować zgodnie z procedurami przewidzianymi w firmie oferującej usługę dokonywania przekazów. Przykładowo: nadawca przekazu może wydać dyspozycję dostarczenia pieniędzy pod wskazany adres podczas nadawania przekazu, może również zrobić to online, wypełniając specjalny formularz.
Niezależnie od tego, która ze stron transakcji zdecyduje się na zamówienie doręczenia przekazu pieniężnego pod wskazany adres, nie musi dopłacać – Western Union opłaty za tę usługę nie pobiera. Znaczenia nie ma przy tym adres zamieszkania odbiorcy – doręczenie pieniędzy następuje pod wskazany adres niezależnie od województwa czy wielkości miasta. Oznacza to, że odbiorca nie musi posiadać – jak w przypadku przelewu bankowego – rachunku bankowego.
Kwestia bezpieczeństwa jest ważna
Na wysokość opłat pobieranych przez banki czy firmy oferujące wysłanie przekazu pieniężnego składa się wiele elementów, a jednym z nich jest bezpieczeństwo. Banki stosują zabezpieczenia elektroniczne, natomiast firma oferująca przekazy musi sprawdzić adresata.
Jak wygląda weryfikacja odbiorcy przekazu? By zamówić usługę dostarczenia przekazu pod wskazany adres, adresat musi posiadać m.in. numer kontrolny MTCN. Przy odbiorze pieniędzy zobowiązany jest okazać dokument tożsamości, np. dowód osobisty.