Większość z nas, prędzej czy później, staje przed koniecznością zaciągnięcia kredytu lub zakupu czegoś – na przykład lodówki czy samochodu – na raty. Banki pożyczają pieniądze tym klientom, którzy spełniają określone, bardzo rygorystyczne wymagania. Chodzi o zdolność kredytową. Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa.
Czym jest zdolność kredytowa?
Pod terminem tym kryje się ocena, czy klient będzie w stanie poradzić sobie ze spłatą kredytu, o który się ubiega. Na zdolność kredytową wpływ szereg czynników. Do tych najważniejszych zalicza się:
– Osiągane dochody – optymalnie jest, jeśli zatrudnieni jesteśmy w oparciu o umowę o pracę. Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych nie mają szans na otrzymanie kredytu.
– Wysokość ewentualnego zadłużenia – wszystkie pożyczki i kredyty sprawiają, że nasza zdolność kredytowa ulega obniżeniu. Warto o tym pamiętać, jeśli decydujemy się o ubieganie o kolejny kredyt.
– Wysokość comiesięcznych wydatków.
– Liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Trzeba pamiętać, że im wyższy kredyt chcemy zaciągać, tym wyższa powinna być nasza zdolność kredytowa. Jednocześnie brak zdolności kredytowej w banku nie zamyka nam drogi do uzyskania kredytu. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego, który pomoże znaleźć odpowiedni kredyt i udzieli wskazówek umożliwiających zwiększenie zdolności kredytowej.
Historia kredytowa
To rejestr zachowań kredytowych, jakie miały miejsce na przestrzeni ściśle określonego okresu. Zalicza się do niej wszystkie informacje o posiadanych zadłużeniach, ilość wysyłanych do banków zapytań kredytowych, a także to, czy dotychczasowe zadłużenia spłacaliśmy w terminie czy nie. Warto pamiętać, że pozytywna historia kredytowa ułatwia otrzymanie kredytu. Banki chętniej udzielają kredytów osobom, które mają bogatą, a jednocześnie pozytywną historię kredytową. Jeśli natomiast nasza historia kredytowa nie prezentuje się zachęcająco, należy liczyć się z tym, że bank odmówi nam pożyczenia pieniędzy.
Zdolność i historia kredytowa to dwa terminy, które każdy, kto zdecydował się na zaciągnięcie kredytu powinien poznać. W istotny sposób wpływają one na decyzję banku. Zarówno historię, jak i zdolność kredytową kształtujemy sami i warto zadbać o te parametry jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt.