Nie sposób w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie komfortowego funkcjonowania w domu bez dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej. Zanim przystąpimy do budowy wymarzonego domu, powinniśmy zadbać o to, by nasza działka została zgodnie z obowiązującymi procedurami uzbrojona, tzn. wyposażona w przyłącza do mediów.
Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w temacie przyłączy pytania.
Czy konieczne jest wykonywanie przyłączy?
Obowiązku osobistego wykonywania przyłączy możemy uniknąć w dwóch przypadkach. Pierwszy to taki, kiedy wybieramy rozwiązania alternatywne do sieci, tj. własną studnię głębinową oraz szambo. Rozwiązanie to może być bardzo opłacalne, jeśli kupujemy działkę z dala od sieci i terenów zabudowanych, należy bowiem pamiętać, że koszt wybudowania przyłącza w dużej mierze zależy od jego długości. Drugim wariantem jest kupno działki już uzbrojonej. Działki tego rodzaju znajdziemy w ofercie firmy Inland Bimo Property, oferującej parcele budowlane w Kobylance niedaleko Szczecina i Stargardu.
Jakie są koszty wykonania przyłączy wodociągowych?
Cena jednego metra przyłącza do sieci wynosi średnio 250 złotych, każda gmina przyjmuje własne stawki. Jednak sama budowa to nie jedyny koszt, który będziemy musieli przy tej okazji ponieść. Dodatkowo zapłacimy również za wykonanie i uzgodnienie projektów przyłączy, wydanie warunków przyłączenia, odbiór przyłącza, próby techniczne oraz prace geodezyjne.
Kto może wykonać przyłącze?
Do wykonania przyłączy możemy zatrudnić miejscową spółkę wodno-kanalizacyjną, bądź zatrudnić samodzielnego projektanta i wykonawcę.
Czy do budowy przyłącze wodno-kanalizacyjnego potrzebne jest zgłoszenia?
Zgodnie z art. 29a ustawy Prawo budowlane możliwe jest wykonywanie przyłącza bez zgłoszenia w starostwie powiatowym. Zobowiązani jesteśmy wtedy do wykonania planu sytuacyjnego przyłącza na mapie zasadniczej.
Określenie warunków technicznych
Aby móc podłączyć się do sieci, musimy złożyć w zakładzie obsługującym sieć wodno-kanalizacyjną wniosek o określenie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci. We wniosku tym wskazujemy m.in. szacunkowe zapotrzebowanie na wodę, cel poboru, określamy rodzaj ścieków i ich spodziewaną ilość. Ponadto do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nasze prawa do dysponowania nieruchomością oraz mapę zasadniczą w skali 1:500. Po otrzymaniu warunków możemy zlecić wybranemu projektantowi wykonanie projektu przyłączy. Gotowy projekt składa się w zakładzie wodno-kanalizacyjnym, gdzie jest od uzgadniany pod względem technicznym. Po zaakceptowaniu planu możemy podpisać umowę o przyłączenie i zlecić wykonanie budowy przyłączy. Rozpoczęcie robót należy zgłosić w zakładzie wodno-kanalizacyjnym.
Przeczytaj również:
Na jakiej działce najlepiej wybudować dom?