Laptopy na dobre zadomowiły się w naszych domach, wypierając w dużej mierze komputery stacjonarne tzw. PC. Elektronika należy do tych branż, w których ceny produktów w zdecydowanej większości przypadków czynią je dostępnymi dla niemal każdego. Przyzwoitego laptopa do ogólnego użytku dostaniemy za ok. 3000 zł, a zakup na raty nie wymaga od nas sięgania głęboko do kieszeni. Co, jednak jeśli szukamy laptopa do bardziej zaawansowanych zastosowań? Wówczas warto pomyśleć o ich wersjach biznesowych. Od lat zyskują one na znaczeniu m.in. za sprawą rosnącej popularności pracy zdalnej. Poznajmy podstawowe zalety laptopów biznesowych.
Laptop do użytku domowego vs biznesowy
Dla większości osób laptop to laptop. I nie ma w tym nic dziwnego. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od siebie wiele. Dopiero, jeśli zagłębimy się w tzw. parametry odkryjemy różnice i to spore. Dopóki używamy naszego laptopa do podstawowych zadań (gry, oglądanie filmów, pakiet MS Office), wydawanie pieniędzy na sprzęt z linii biznesowej np. Lenovo ThinkPad wydaje się nieuzasadnione. Swoje zdanie zmienimy wówczas, gdy pracujemy przy projektach graficznych, potrzebujemy większej mocy obliczeniowej oraz długiej pracy na baterii. Przejdźmy zatem do najważniejszych różnic.
Jakość wykonania
Przez jakość należy rozumieć użycie innych, trwalszych materiałów do ich produkcji. Należą do nich m.in. aluminium, stopy magnezu czy włókna węglowe. To sprawia, że podczas intensywnej eksploatacji są one o wiele bardziej odporne na zarysowania czy pęknięcia od swoich budżetowych odpowiedników. Jedną z linii biznesowych cieszących się od lat uznaniem klientów są komputery HP EliteBook. Kiedy zestawimy je z tradycyjnym laptopem, różnica w wykonaniu widoczna jest gołym okiem, co nie oznacza, że sprzęt HP prezentuje się jakoś masywnie na tle konkurencji. Wręcz przeciwnie. Łączy on solidność z nowoczesnym wyglądem.
Podzespoły oraz matryca
Najładniejsza obudowa na niewiele się zda, o ile nie idzie za nią moc obliczeniowa. Producenci doskonale o tym wiedzą.
Dlatego też w produkcji laptopów biznesowych stosuje się większe i szybsze procesory, daje się więcej pamięci RAM, większy dysk twardy (SSD) oraz baterię o dużo dłuższym czasie pracy. Do tego ekrany modeli biznesowych są w standardzie matowe, co w znaczącym stopniu ułatwia pracę w bardzo różnych warunkach, np. w słoneczny dzień, w pociągu, kawiarni czy na dworze.
Bezpieczeństwo
Pod pojęciem bezpieczeństwa należy rozumieć przede wszystkim ochronę danych zapisanych na komputerze przed osobami trzecimi. Standardem w laptopach biznesowych jest m.in. czytnik linii papilarnych. Dodatkowo mogą to być szyfrowanie danych TPM, Smart Card czy klawiatura odporna na zalanie. W przypadku zakupu laptopów biznesowych m.in. serii Dell Latitude klienci otrzymują też przedłużoną do 3 lat gwarancję producenta Basic On Site (naprawa u klienta).
Cena
Punkt ostatni, ale jakże ważny. Z reguły to cena bywa elementem decydującym o wyborze danego modelu. W przypadku laptopów biznesowych należy jednak powiedzieć otwarcie. Ich cena, choć wyższa, w zdecydowanej większości przypadków jest w pełni uzasadniona. Pamiętajmy, że zakup komputera to inwestycja na 2,3 lata, a nawet dłużej. W tym czasie spędzamy przy nim setki godzin. Dobry sprzęt pozwoli nam pracować efektywniej, a tym samym zaoszczędzimy sporo cennego czasu. Poza tym sprzedawcy laptopów mają w swojej ofercie finansowanie w postaci leasingu. Nie musimy zatem wydawać od razu kilku tysięcy złotych. Płacąc 300-400 zł miesięcznie możemy użytkować sprzęt wysokiej klasy, a po zakończeniu umowy leasingu wymienić go na nowszy model lub wykupić za niewielką sumę ten, którego dotychczas używaliśmy.
Podsumowując, jeśli tylko pracujemy sporo zdalnie, często jesteśmy w podróży i chcemy efektywnie wykorzystać czas, laptop biznesowy jest rozwiązaniem, które należy rozważyć. Szczególnie gdy planujemy w najbliższym czasie nabyć laptopa z okazji, chociażby zbliżających się różnego rodzaju wyprzedaży, których pod koniec roku nie brakuje.