1,4 mln Polaków – tylu klientów według raportu PwC miały firmy pożyczkowe w 2013 roku. Rok później Związek Firm Pożyczkowych określił wartość udzielanych pożyczek na 5,1 mld złotych. Rosnące zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi rozpoczęło więc dyskusję na temat tego, czy pożyczka ratalna może zastąpić kredyt udzielany przez bank.
Kredyt bankowy a pożyczka ratalna
Z pozoru kredyt bankowy i pożyczka ratalna są takimi samymi produktami – klient podpisuje umowę, otrzymuje gotówkę, a następnie oddaje dług w miesięcznych ratach. W rzeczywistości są to zupełnie inne produkty, regulowane przez przepisy znajdujące się w różnych kodeksach.
Umowa kredytu jest regulowana przez przepisy Prawa bankowego. Zgodnie z art. 69 Prawa Bankowego bank zobowiązuje się oddać kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych na wskazany cel. Kredytobiorca zobowiązuje się natomiast do wykorzystania otrzymanej kwoty zgodnie z jej przeznaczeniem, a następnie do jej spłaty w ustalonej liczbie rat. Wysokość rat jest zależna od kwoty kredytu, kwoty odsetek, wysokości prowizji i długości okresu spłaty zobowiązania. Kredyt jest udzielany wyłącznie przez banki i SKOK-i, które mają taką możliwość na mocy obowiązującego Prawa bankowego. Umowa kredytu musi być zawarta w formie pisemnej, a kredyt musi być oprocentowany i zwrócony.
Umowa pożyczki jest regulowana przez Kodeks Cywilny i może być zawarta w formie dowolnej. Zgodnie z art. 720 ust. 2 Kodeksu Cywilnego umowy pożyczek na kwoty wyższe niż 500 zł powinny być sporządzane w formie pisemnej, jednak brak zastosowania się do tego przepisu nie powoduje nieważności zawartej umowy. Pożyczka może być udzielana przez osoby prywatne, banki lub różne instytucje niebędące bankami. Pieniądze zwraca się zwykle wraz z odsetkami, jednak prawo dopuszcza, by pożyczka była nieoprocentowana lub bezzwrotna. Pożyczkobiorca może wydać gotówkę na dowolny cel.
Kredyt bankowy czy pożyczka ratalna – co wybrać?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy wybrać kredyt bankowy, czy pożyczkę ratalną. Decydując się na kredyt można skorzystać z niższego oprocentowania, natomiast wybierając pożyczkę ratalną – otrzymać gotówkę na dowolny cel bez zbędnych formalności.
Kredytów bankowych udziela się na kwoty sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych. Przykładowo, jeżeli zamierza się kupić nowe auto, lepszym rozwiązaniem może być kredyt samochodowy w banku. RRSO kredytu samochodowego jest niższe niż pożyczki ratalnej, a spłata może być rozłożona nawet na kilkanaście lat. Niższe oprocentowanie kredytu bankowego na samochód wynika przede wszystkim z zabezpieczenia spłaty zobowiązania na kupowanych pojeździe. Rzadko udziela się kredytów samochodowych na auta używane, dlatego gdy zamierza się kupić pojazd od innej osoby, pożyczka pozabankowa sprawdzi się lepiej.
Pożyczki ratalne są udzielane na dowolny cel, dzięki czemu za ich pomocą można sfinansować wakacje, zakup komputera, naprawę samochodu, remont mieszkania lub wiele innych wydatków. Jedna pożyczka może być przeznaczona na realizację kilku celów, a sposób, w jaki pożyczkobiorca wyda gotówkę, pozostanie bez wpływu na wysokość oprocentowania. Wysokość pożyczki ratalnej w firmie Aasa Polska S.A. wynosi od 1000 do 10000 złotych, a pieniądze są wypłacane na okres od 6 do 24 miesięcy.
Wybieram pożyczkę ratalną… i co dalej?
Jeżeli podejmie się decyzję o wyborze pożyczki ratalnej, powinno się zapoznać z procedurą jej udzielania. W Aasa Polska S.A. procedura udzielania pożyczki składa się z 4 kroków:
1. Klient wybiera kwotę pożyczki i okres jej spłaty. Prosty w obsłudze kalkulator umożliwia szybkie ustalenie, ile pieniędzy chce się pożyczyć, a także po jakim czasie chce się je oddać. Narzędzie oblicza wysokość raty miesięcznej, dzięki czemu daje pełny obraz kosztów zobowiązania. Klient podejmuje świadomą decyzję co do wyboru pożyczki, określając samodzielnie, czy ma wystarczająco dużo środków w domowym budżecie, by pokrywać z nich miesięczne raty.
2. Klient wypełnia wniosek online. Po wyborze kwoty i czasu spłaty pożyczki, wnioskodawca wypełnia wniosek online, który następnie trafia do Aasa Polska S.A. We wniosku podaje się wysokość pożyczki, czas jej spłaty, numer PESEL wnioskodawcy i jego numer telefonu. Niezbędne jest wskazanie, czy zaciąga się pożyczkę jako osoba indywidualna, czy jako przedsiębiorca.
3. Klient podpisuje umowę. Umowa pożyczki ratalnej i harmonogram spłat są dostarczane klientowi w formie elektronicznej poprzez wiadomość e-mail. Po ich wstępnym zaakceptowaniu – umowa i harmonogram są dostarczane do klienta w wersji papierowej przez kuriera. Wizyta kuriera jest darmowa.
4. Klient otrzymuje pieniądze przelewem na konto bankowe lub czekiem Giro. Pieniądze są wypłacane na rachunek bankowy klienta lub czekiem Giro, który można zrealizować na poczcie. Z czeku Giro mogą skorzystać wszystkie osoby, które nie mają rachunku osobistego w banku lub z różnych przyczyn nie chcą, by gotówka trafiła na ich konto (czek można zrealizować w każdej placówce pocztowej w kraju).
Artykuł przygotowany:
https://www.aasapolska.pl