W dużych przedsiębiorstwach lub korporacjach od pracownika oczekuję się stałego doskonalenia umiejętności. Jednym z najlepszych sposobów na podniesienie kompetencji kadry jest prowadzenie szkoleń. Często jednak pracodawcy obawiają się, że dobrze wyszkoleni pracownicy opuszczą ich kadry i skuszą się atrakcyjnym wynagrodzeniem w konkurencyjnej firmie. Następstwem tego jest szukanie nowych niewykwalifikowanych pracowników i przyuczanie ich do zawodu od nowa. Zadajmy więc sobie następujące pytanie – czy inwestycja w szkolenia się opłaca?
Koszt szkoleń a ich opłacalność
Kierownicy firm zazwyczaj mają mieszane odczucia co do wprowadzenia kursów lub szkoleń. Nie mamy żadnej pewności czy pracownik, w którego dużo zainwestowaliśmy nie postanowi nagle przejść do konkurencji. Taka sytuacja oczywiście zawsze może się wydarzyć, ale jesteśmy w stanie temu zapobiec. Dobra atmosfera w miejscu pracy oraz docenianie i wynagradzanie pracowników odpowiednio do ich zaangażowania powinno pomóc w zbudowaniu poczucia więzi między pracownikiem a przedsiębiorstwem.
Na szkolenia (na stronie szkolenia24h.pl/ wiele interesujących szkoleń) należy patrzeć jako na długofalowy proces. Inwestycja w rozwój zasobów ludzkich spłaci się kilkukrotnie, jeśli plan szkoleń będzie dobrany odpowiednio do kadry pracowniczej. Dobry menedżer zna luki kompetencyjne swoich podwładnych, ale nie wyciąga z tego powodu konsekwencji. Zamiast tego dobiera kurs w taki sposób żeby personel wyciągnął z niego jak najwięcej. Dobrze dobrane warsztaty dają gwarancję podniesienia kompetencji pracowników, a w konsekwencji zrealizowania celów biznesowych firmy. Zaś nieodpowiedni kurs to tylko i wyłącznie niepotrzebny dodatkowy wydatek. Wdrożenie szkoleń to niewątpliwie opłacalna inwestycja, ale zawsze powinna być poprzedzona zbadaniem rynku.
Korzyści z inwestowania w szkolenia
Rozwój wiedzy czy umiejętność pracownika zawsze wiąże się z rozwojem firmy. Tak więc wydatki na szkolenia to nie tylko inwestowanie w podwładnych, ale również w przedsiębiorstwo. Dokształcanie kadry niesie za sobą wiele zalet. Dobrze przeszkoleni podwładni są w stanie poprawić efektywność swojej pracy oraz zminimalizować liczbę popełnianych błędów. Kolejną zaletą jest lojalność wobec pracodawcy. Jeżeli pracownik regularnie uczęszcza na kursy i konferencje to wie, że kierownictwo widzi w nim potencjał i tym samym czuje stabilność zatrudnienia. Dzięki temu angażuje się w życie firmy jeszcze bardziej, bo nie obawia się, że zostanie z niej zwolniony. Dla indywidualnego pracownika wyjazd na szkolenia jest jasnym sygnałem, że firma widzi i docenia jego starania. Odpowiednio wdrażany system podnoszenia kwalifikacji przyczynia się do poprawy jakości wykonywanych usług. Dobrze wykwalifikowana kadra po prostu wszystko robi szybciej i lepiej. Podsumujmy więc jakie korzyści wynikają z wysyłania pracowników na szkolenia:
• zwiększenie efektywności pracy
• lojalność wobec pracodawcy
• zacieśnienie więzi i poprawienie atmosfery w firmie
• samorealizacja poprzez stałe podnoszenie kwalifikacji pracownika
Efektywne szkolenia jako inwestycja
Ludzie, którzy chcą odnosić sukcesy ciągle w siebie inwestują. Ten prosty przykład można przełożyć na działanie przedsiębiorstwa. Wybór szkolenia jest kwestią podstawową i od tego powinno się zacząć. Ważne jest również postawienie celu przed pracownikami i konsekwentne dążenie do niego. Z perspektywy działania organizacji nie spodziewajmy się jednak natychmiastowych korzyści. Grunt to cierpliwość, a każda inwestycja wymaga czasu. Pracownicy również go potrzebują, aby przyswoić wiedzę praktyczną. Przedsiębiorstwa powinny inwestować w rozwój jak najwięcej. Firma prosperuje najlepiej gdy jej pracownicy odnoszą sukcesy. Dlatego warto dbać o ich rozwój korzystając z kursów i szkoleń.
Przeczytaj również:
Jak wybrać salę konferencyjną?
Kursy programowania online – zalety
Czy można nauczyć się programowania online?