Liczba cyberataków nieustannie rośnie, a sektor finansowy znajduje się na pierwszym miejscu zainteresowania cyberprzestępców. Dla banków, instytucji i urzędów państwowych cyberataki stanowią największy problem, gdyż mimo iż oszuści działają wirtualnie, to powodują realne straty. Straty, które z roku na rok stają się coraz kosztowniejsze. Operacje przestępcze ukierunkowane na sektor finansowy zdarzają się coraz częściej. Najgłośniejsze w ostatnich latach cyberataki na polskie samorządy, przyniosły ogromne straty finansowe! Na przykład Urząd w Jaworznie poniósł straty wynoszące ponad 2 miliony złotych, a Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ok. 3,7 milionów złotych!
Cyberataki w sektorze finansowym na świecie
Wyniki badań przeprowadzonych na firmach z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Holandii są mało optymistyczne, choć wcale nie zaskakują. Okazuje się, że z każdym rokiem cyberprzestępczość dotyka coraz więcej firm i powoduje coraz większe straty finansowe. W 2018 roku ucierpiało 45% przedsiębiorstw, a w 2019 roku już 61%! Przeciętne straty wynosiły natomiast około 369 tysięcy dolarów.
Według instytucji zajmujących się przestępstwami w sieci każdego roku w wyniku cyberataków firmy tracą ponad 100 miliardów dolarów, a koszty tych działań wciąż rosną. Szacuje się, że w 2020 roku, światowa gospodarka może ponieść straty sięgające nawet 3 bln dolarów! Wszystko to przez wirtualne ataki, które na wszelkie sposoby próbują przełamać zabezpieczenia systemowe.
Sektor finansowy w naszym kraju rozwija się szybko i dynamicznie. Jesteśmy wśród światowych liderów w dziedzinie płatności bezgotówkowych, a nasze przedsiębiorstwa i banki bardzo prężnie wdrażają nowe rozwiązania i technologie. Rozwój w sferze finansów niesie ze sobą również coraz większe ryzyko cyberataków, które dosięgają liczne firmy, banki i klientów bankowości elektronicznej. Z bankowości elektronicznej korzysta w Polsce ponad 16 milionów osób i liczba użytkowników stale rośnie. Niestety rośnie również ilość cyberataków. Najczęściej atakują nas bankowe trojany, które kradną dane uwierzytelniające oraz hasła FTP i inne dane prywatne.
Czym jest atak hybrydowy?
Warto również zwrócić uwagę na ataki hybrydowe, które coraz bardziej się nasilają, lecz tak naprawdę w żaden sposób nie można ocenić faktycznej skali tego zjawiska. Na próżno szukać również definicji, która jasno określiłaby, na czym dokładnie ów atak hybrydowy polega! Dokumenty, które opisują to zjawisko, wskazują jedynie, że atak hybrydowy przejawia się agresją, która łączy konwencjonalne i niekonwencjonalne środki i stanowi poważne zagrożenie międzynarodowe.
Według hipotetycznego przykładu, który opisano w raporcie, wynika, że atak hybrydowy to splot propagandy i dezinformacji, która wywołuje totalny chaos, destabilizuje kraj, ułatwia ataki hakerów i stanowi zagrożenie dla poszczególnych instytucji – nie tylko dla kraju, w którym dochodzi do zamieszek, ale dla międzynarodowego systemu gospodarczego. Obserwując dzisiejszy świat i współczesny rozwój technologii, taki scenariusz wcale nie wygląda jak daleko wybiegająca w przyszłość wizja science fiction… a coraz bardziej prawdopodobną sytuację.
Jak chronić się przed cyberatakami?
W związku z powyższym scenariuszem kraje szybko podjęły działania, aby wzmocnić zabezpieczenia na ataki cybernetyczne w poszczególnych instytucjach, choć specjaliści uważają, że zabezpieczenia na tym poziomie nie są wystarczające. Ze względu na zwiększające się możliwości wystąpienia ataków hybrydowych kwestie cyberbezpieczeństwa powinny być rozwiązywane na szczeblu wspólnotowym i chronić nie tylko pojedyncze instytucje, ale cały system międzynarodowy. Te niestety jak się okazuje, nadal są mocno w tyle.
W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na zabezpieczenia naszych instytucji bankowych i dodatkowo wdrażać własne. Jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej, musimy pamiętać o regularnych aktualizacjach systemu naszego urządzenia i przede wszystkim zainstalować dobry program antywirusowy! Jest on podstawą bezpieczeństwa naszych pieniędzy! Dobry antywirus wykryje i zablokuje próby ataku przy użyciu wszelkiego rodzaju szkodliwego oprogramowania – w tym również chroni przed phishingiem, który ma na celu wyłudzenie naszych haseł i innych danych! Te informacje nie mogą wpaść w niepowołane ręce, dlatego nasze aplikacje bankowe i nasze finanse potrzebują zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, które zagwarantuje im bezpieczeństwo.
Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl