Rozwiązań jest kilka, jednym z nich jest pożyczka. Kiedy nasz portfel zaczyna świecić pustkami, a wydatków nie ubywa, zaczynamy zastanawiać się, co zrobić, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy. Pożyczka od rodziny lub znajomych? Kredyt bankowy? A może pożyczka?
Pożyczka od rodziny
Zepsuta pralka lub lodówka, nieplanowane wydatki związane z leczeniem – to sytuacje, w których potrzebować możemy większych sum. Kiedy ich nie posiadamy, często z prośbą o pożyczkę zwracamy się do rodziny lub znajomych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pieniądze w ten sposób otrzymamy, a dodatkowo – że taka pożyczka nie będzie oprocentowana. Korzystny będzie też termin spłaty – ze względu na wyrozumiałość naszych dobroczyńców pieniądze będziemy mogli oddać wtedy, kiedy je na powrót uzyskamy.
Problem pojawi się jednak, gdy okres spłaty będzie się znacznie wydłużać, a nasz znajomy pożyczkodawca zacznie na zwrot środków naciskać – np. sam będąc w potrzebie większej gotówki. Może się wówczas okazać, że ukrytym kosztem pożyczki było załamanie relacji towarzyskich oraz kłopoty rodzinne – wynikające przede wszystkim z niedokładnie określonego terminu uregulowania zadłużenia.
Kredyt bankowy
Kolejnym rozwiązaniem problemów finansowych może być kredyt bankowy. Warto jednak wiedzieć, iż przed jego udzieleniem bank dokładnie zapozna się z naszą dotychczasową historią kredytową – m.in. zasięgnie informacji w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Sprawdzi, jak przebiegał proces spłaty dotychczasowego zadłużenia i określi, czy nasza historia nie jest negatywna. Posiadanie innych zobowiązań finansowych w czasie ubiegania się o kredyt w oczach banku znacznie zmniejsza zdolność kredytową klienta, a czasami – biorąc pod uwagę jego dochody – wręcz uniemożliwia otrzymanie kredytu.
Cały proces jest też dosyć czasochłonny, więc jeżeli zależy nam na błyskawicznym zastrzyku pieniędzy, bank niekoniecznie go zapewni.
Pożyczka
Więcej możliwości oferuje sektor pożyczek. Na rynku z powodzeniem funkcjonują pożyczki od osób prywatnych, oparte – jak w przypadku podobnych usług – o zawartą umowę, określającą m.in. warunki i okres spłaty zobowiązania. To odróżnia je od pieniędzy pożyczanych od rodziny i znajomych. Z drugiej strony – dostępne są także pożyczki dla zadłużonych, czego w swojej ofercie nie posiada większość banków.
Pozabankowe firmy pożyczkowe oraz platformy umożliwiające pożyczanie środków działają również bardzo szybko: wnioski składane są zwykle online, nie trzeba dołączać do nich rozmaitych zaświadczeń, decyzje podejmowane są w kilkanaście minut, a w kilkanaście kolejnych – środki przelewane są na konto. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla osób, które dodatkowych środków potrzebują natychmiast.