Podpisywanie umów, ważnych dokumentów, a nawet podejmowanie życiowych decyzji oczywiście możliwe jest również bez pomocy prawnej. Jednakże ile niepotrzebnego stresu i nerwów można uniknąć, jeśli przed złożeniem podpisu, zasięgnie się porady u radcy prawnego? Całkiem sporo, ale to nie jest jedyny powód, dla którego warto współpracować z prawnikiem.
Dostęp do fachowej wiedzy
W zgiełku skomplikowanych przepisów prawnych o popełnianie kolosalnych błędów wcale nie trudno. I to nie tylko przy podpisywaniu ważnych umów, ale również przy interpretowaniu wezwań, czy pism procesowych. Pomoc prawna przydaje się właściwie na każdym etapie współpracy z kontrahentem czy pracownikiem, a także przy inicjowaniu ambitnych projektów, jak zakładanie fundacji, szkoły, czy nawet mniejszej firmy.
Prawnik przydaje się także w życiu prywatnym, w sporach sąsiedzkich, przed rozwodem albo przy niesprawiedliwym traktowaniu przez pracodawcę. Specjalista z zakresu prawa nie tylko szybciej zorientuje się w nawet trudnej sytuacji, ale też wskaże konkretne przepisy prawne, na których poszkodowana osoba może się oprzeć. Trzeba też mieć na uwadze, że dostęp do Kodeksu Cywilnego czy zapisów ustaw, nie gwarantuje sukcesu przy rozwiązaniu problemu. Ważna jest bowiem właściwa interpretacja, by podjąć skuteczne działanie i reagować w odpowiednim czasie.
Gwarancja dobrze spisanej umowy
Właściwie nawet na pozór prostą umowę warto przeanalizować z radcą prawnym, by rozumieć każdy punkt i mieć świadomość konsekwencji złożenia własnego podpisu. Konsultacja prawna w takim przypadku to naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze, szczególnie jeśli umowa zobowiązuje do przestrzegania konkretnych terminów albo przewiduje poważne kary w przypadku niewywiązania się z jej przestrzegania.
Nie każda umowa opiera się jednak tylko na przepisach Kodeksu Cywilnego czy Kodeksu Pracy. W przypadku nauczycieli i wychowawców w przedszkolu obowiązują bowiem zapisy także Karty Nauczyciela. W interpretacji takich zapisów specjalizuje się przede wszystkim prawnik oświatowy, który szybko wskaże ewentualne uchybienia i nieprawidłowości w kontrakcie. Prawnik jest także niezbędny przy podpisaniu innych aktów, np. umowy z deweloperem, czy przy sprzedaży mieszkania, gdzie niezbędną pomoc zapewni prawnik, znający przepisy z branży budowlanej oraz nieruchomości.
Podejmowanie właściwych decyzji
Kontakt z prawnikiem nie powinien ograniczać się jedynie do kryzysowych sytuacji, kiedy ma się już przysłowiowy „nóż na gardle”. Uzyskanie przydatnych informacji w kancelarii prawnej na temat spisanej umowy, swoich praw i obowiązków, pozwoli uniknąć poważnych problemów także w przyszłości. Jeśli np. pracodawca zasięgnie konsultacji, kiedy może zwolnić pracownika, bądź jakie świadczenia mu się należą, uniknie konsekwencji i kosztów, związanych z ewentualnym procesem sądowym i odszkodowaniem. Tutaj świetnym partnerem jest kancelaria prawa gospodarczego, która gwarantuje pożądane wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności.
Oszczędność czasu
Skorzystanie z pomocy prawnika pozwala efektywniej działać i tym samym unikać długich procesów sądowych czy prowadzenia mozolnych rozmów ze stroną sporu. Tutaj szczególnie warto opierać się na dobrej pomocy prawnej przy takich projektach jak, zakładanie fundacji, spółki akcyjnej, szkoły czy przedszkola. Trudno bowiem przejść przez wszystkie procedury samodzielnie, przy konieczności spełnienia wielu uwarunkowań prawnych, przestrzegania terminów czy przedstawienia odpowiednich dokumentów. Natomiast konsekwencje źle skonstruowanych umów czy niedopełnienie wymogów urzędowych, mogą nie tylko utrudnić start, ale też niekorzystnie odbić się na budżecie prowadzonej firmy lub instytucji trzeciego sektora.
Oszczędność pieniędzy
Wiele osób pomocy prawnej szuka dopiero w ostateczności, nie chcąc przepłacać na konsultacjach prawnych. Często jednak takie działanie ma zupełnie odwrotne skutki, ponieważ zasięgniecie opinii prawnej, pozwoli uniknąć tworzenia pism wyjaśniających, a przede wszystkim wysokich kar, które grożą przy niewywiązaniu się z niekorzystnie podpisanej umowy.