Duże koszty związane z ubezpieczeniem AC skutecznie odstraszają kierowców. Warto jednak mieć świadomość, że wiele osób płaci wysokie składki „na własne życzenie”. Część jednak decyduje się na obniżenie kosztów autocasco, nie wychodząc jednak na tym korzystnie. Poznaj najczęstsze błędy popełniane przez kierowców i rozsądnie wybierz polisę AC.
Ubezpieczenie AC jest produktem pożądanym przez wielu kierowców. Stanowi bowiem finansowe zabezpieczenie w razie uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży. Trzeba jednak do wyboru polisy podejść z rozsądkiem, by mimo niskiej składki nie dopłacać do ubezpieczenia lub płacić dużo „za dużo”.
1. Pełna ochrona ubezpieczeniowa mimo małych potrzeb
Ubezpieczenie AC zależy od zakresu ochrony – im jest on szerszy, tym wyższa składka. Wielu kierowców popełnia ten błąd, że wykupuje pełną polisę, chcąc zapewnić sobie finansowe zabezpieczenie. W praktyce okazuje się, że nie potrzebują maksymalnego zakresu polisy, przepłacając za składkę.
Rada: jeśli nie chcesz przepłacać, określ swoje potrzeby i oczekiwania, by stworzyć polisę „uszytą na miarę”.
2. Nieodpowiednie określenie udziału własnego
Udział własny w ubezpieczeniu AC oznacza kwotę (wyrażoną procentowo), którą ubezpieczyciel pomniejszy każdorazowo przy wypłacie odszkodowania. Im jest on wyższy, tym niższa składka. Dlatego część kierowców chętnie deklaruje wysoki udział własny tylko po to, by obniżyć wysokość składki. Gdy jednak dojdzie do likwidacji szkody, może okazać się, że kierowca nie otrzyma żadnego świadczenia.
Rada: udział własny ustal racjonalnie, najlepiej jeśli będzie maksymalnie niski.
3. Niewykorzystanie przysługujących zniżek
Kierowcy, którzy w ciągu 12 miesięcy wykażą się bezszkodową jazdą, otrzymują dodatkowe zniżki. W wielu przypadkach wypracowane zniżki przy ubezpieczeniu OC, można przenieść na polisę AC, obniżając tym samym wysokość składki. Niestety wielu kierowców nie ma tego świadomości, dlatego płacą wyższe autocasco.
Rada: jeśli posiadasz dużą zniżkę przy OC, przenieś ją na AC, by płacić mniej za ubezpieczenie komunikacyjne.
4. Zatajenie informacji o korzystaniu z samochodu przez inne osoby
Na cenę polisy wpływa m.in. to, czy z ubezpieczanego pojazdu będą korzystać inni kierowcy. Jeśli tak, wówczas ważny jest ich wiek. Im młodsza osoba, tym większa składka – z uwagi na większe ryzyko ubezpieczeniowe.
Z tego też powodu wielu kierowców po prostu zataja informację o korzystaniu z pojazdu przez inne osoby. Gdy dojdzie do kolizji, a sprawcą będzie młoda osoba, wówczas ubezpieczyciel może zażądać dodatkowej opłaty lub zwrotu części świadczenia.
Rada: zawsze informuj ubezpieczyciela o korzystaniu z samochodu przez młode osoby. Dzięki temu unikniesz poważnych konsekwencji finansowych – znacznie wyższych w porównywaniu z wysokością składki (przy podaniu dodatkowego użytkownika pojazdu).
5. Niesprawdzanie aktualnych ofert AC
Wielu kierowców, wraz z końcem umowy na ubezpieczenie AC, pozostaje przy tym samym ubezpieczycielu. By oszczędzić formalności, godzą się płacić proponowaną przez ubezpieczyciela składkę.
Tymczasem okazuje się, że ubezpieczenie AC zmienia się dość dynamicznie. Może się więc okazać, że kierowca po prostu przepłaca – i to nawet kilkaset złotych.
Rada: skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, by sprawdzić aktualne oferty polis AC i wybrać korzystne rozwiązanie – dopasowane do indywidualnych potrzeb.