Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Fotoradary atrapy znikną z naszych dróg

16 października 2010

Już niebawem fotoradary będą stały tylko w tych miejscach, w których rzeczywiście jest niebezpiecznie. Zadaniem fotoradarów jest bowiem poprawa bezpieczeństwa i zmuszanie kierowców, by ściągali nogę z gazu, a nie zarabianie pieniędzy dla gmin. Takie zapisy w nowelizacji w ustawie Prawo o ruchu drogowym przygotowała Sejmowa komisja infrastruktury.

Projekt ustawy przewiduje również, że o miejscu ustawienia fotoradaru decydowała będzie Policja, co więcej, z naszych dróg znikną atrapy tych urządzeń oraz puste maszty służące do ich zamontowania.

Strażnicy miejscy, dopiero gdy uzasadnią, że w danym miejscu jest szczególnie niebezpiecznie będą tam mogli ustawić się z fotoradarem. Co z pewnością ucieszy wielu kierowców funkcjonariusze Straży miejskiej będą musieli stać w miejscu oznaczonym i widocznym.  To jednak nie wszystko. Kierowca, który nieznacznie przekroczy prędkość nie zostanie ukarany mandatem. Projekt ustawy przewiduje bowiem możliwość tolerancji przekroczenia dozwolonej prędkości o 5 km/godz.

Nowela ustawy rozszerza także uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze tej służby zmierzą prędkość, jak również przebadają alkomatem kierowców samochodów osobowych, jak również osoby poruszające się na motorach (do tej pory mogli oni kontrolować jedynie kierowców ciężarówek i autobusów).

Przygotowany przez Sejmową komisję infrastruktury projekt jednoznacznie rozstrzyga również, jakie służby mogą, a jakie nie posługiwać się fotoradarem. Problem polega na tym, iż przepisy o ruchu drogowym w odniesieniu do policji mówią o przyrządach, natomiast w przypadku straży miejskiej o urządzeniach. Co ciekawe Resort Spraw Wewnętrznych oba te pojęcia traktuje jako tożsame. W nowej ustawie fotoradary zdefiniowane zostaną jako urządzenia rejestrujące, a posługiwać nimi będzie mogła się policja, straż miejska, jak również inspekcja transportu drogowego.

autor:
Bartosz Nowacki
www.TwojePorady.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Podobne artykuły :