Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Lojalność kosztuje

9 maja 2011

Na wysokość comiesięcznej raty płaconej przez kredytobiorców istotnie wpływa marża banków. Nie jest to stały, z góry ustalony przez każdy bank parametr ? można go negocjować. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, na jakie obniżki marż mogą liczyć klienci, którzy uzbierali 40 proc. wartości nabywanego mieszkania.  Coraz więcej banków oferujących kredyty mieszkaniowe reklamuje swoje produkty przy użyciu cyfry ?0?.

Niektóre z nich decydują się nie pobierać jednorazowej prowizji za przyznanie takiego kredytu, a i tak wychodzą na tym na swoje. Nie wszyscy ludzie zdają sobie bowiem sprawę, że oferty poszczególnych instytucji finansowych dość mocno różnią się marżami.

Poza taką samą (w daną chwilę) stawką WIBOR (obecnie wynoszącą 4,25 proc.) każdy z kredytodawców dolicza własną marżę. Generalna zasada jest taka: im biedniejszy klient, tym wyższe marże. Aby uzyskać naprawdę niską marżę, należy posiadać niemałe oszczędności lub mieć wysokie zarobki. Wszystko po to, żeby móc aktywnie korzystać z wielu produktów oferowanych przez banki.

Symulacja opracowana przez Comperię.pl dowodzi niezbicie, że nawet osoby, które uzbierały 200 tys. na wkład własny, chcąc zredukować marżę i tak korzystnych kredytów, muszą spełnić szereg warunków. Wymagania te dobrze oddaje znajdująca się poniżej tabela, odzwierciedlająca wysokość  marż i możliwości ich obniżenia dla modelowego kredytu o następujących parametrach:

Cel: zakup domu lub mieszkania na rynku wtórnym
Pożyczana kwota: 300 tys. zł
Wartość nieruchomości 500 tys. zł.
Okres kredytowania: 30 lat
Raty: równe  

Tabela: Minimalne marże, jakie mogą stać się udziałem kredytobiorców
decydujących się na 1 z 4 aktualnie najtańszych kredytów hipotecznych na rynku

Jak łatwo można się zorientować, najwięcej z marży (łącznie aż 0,6 pkt. proc.) jest w stanie zejść Eurobank, ale lista warunków, jakie musi spełnić kredytobiorca jest nieprzyzwoicie długa. z kolei Deutsche Bank PBC premiuje aktywnych konsumentów, korzystających często z karty kredytowej (oraz posiadających konto osobiste db life, kosztujące miesięcznie 25 zł). w przypadku Kredyt Banku mamy do czynienia ze zjawiskiem ?cross-selling? w najczystszej postaci; jeśli chcemy mieć płacić mniejsze raty kredytu, to musimy dać zarobić na nas bankowi w inny sposób.

Szukasz atrakcyjnego kredytu – sprawdź w porównywarce i wybierz najlepszą ofertę

Banki w tym kontekście zdają się naśladować Matkę Naturę: tak jak w przyrodzie nic nie ginie, tak w bankowości nic nie ma za darmo. Okazuje się także, że zerowa marża banku jest możliwa do otrzymania w przypadku najkorzystniejszego obecnie kredytu hipotecznego, ale takim rabatem klienci mogą cieszyć się tylko przez pierwszy rok spłacania zaciąganego na wiele lat zobowiązania.

Oceniając wymogi bankowców z DnB Nord w tym względzie (którzy chcieliby, aby kredytobiorcy stali się lojalnymi i nader czynnymi klientami), należy stwierdzić, że w tym przypadku ?skórka nie warta jest wyprawki?. Po prostu pakiet produktów będzie co miesiąc wysysać z naszego budżetu kolejne złotówki. Każdy kredytobiorca, w zależności od swoich potrzeb i możliwości, powinien zwyczajnie skalkulować, czy takie dodatki opłacają mu się czy nie.

autor:
Paweł Puchalski
Porównywarka finansowa
www.Comperia.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :