Od 31 marca 2009 r. obowiązuje tzw. jedno okienko dla przedsiębiorców rejestrujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).? Rozwiązanie to miało uprościć procedury rejestracyjne. Tymczasem w wielu przypadkach oczekiwanie na rejestrację wydłużyło się i przysparza niepotrzebnych problemów osobom, które chcą otwierać własne biznesy ? ocenia Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.
Na skomplikowane procedury i długie oczekiwanie na rejestrację w KRS zwracają również uwagę prawnicy.
? Nowe przepisy wprowadziły obowiązek złożenia równocześnie z wnioskiem do KRS odpowiednich wniosków do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS. Obowiązek ten dotyczy nie tylko pierwszego wpisu, lecz także zmiany danych oraz wykreślenia podmiotu z rejestru przedsiębiorców ? mówi Klaudia Królak, radca prawny w Kancelarii Linklaters.
Podkreśla, że nowe regulacje miały poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz zmniejszyć obciążenia administracyjne.
? Cel ten nie został w pełni osiągnięty. Dotkliwe dla spółek jest przedłużenie czasu na rejestrację. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy sąd rejestrowy przed dokonaniem wpisu przesyła zgłoszenia aktualizacyjne do urzędu statystycznego i urzędu skarbowego. Urząd skarbowy wzywa wtedy spółkę do uzupełnienia danych zgłoszenia aktualizacyjnego poprzez m.in. wpisanie daty postanowienia sądu rejestrowego o wpisie danych podlegających aktualizacji. To wszystko pochłania dużo czasu ? mówi Klaudia Królak.
Z jakich powodów w przypadku podmiotów rejestrujących działalność gospodarczą w KRS nie funkcjonuje prawidłowo i wprowadza niepotrzebne utrudnienia ? Jakie utrudnienia wprowadziły nowe regulacje ?
Krzysztof Tomaszewski
Więcej: Gazeta Prawna 20.07.2009 (139) ? str. 9
www.gazetaprawna.pl