Jak czerpać zyski z ocieplenia klimatu?DWS Zmian Klimatycznych to jeden z subfunduszy funduszu parasolowego DWS Parasol SFIO, utworzonego przez DWS Polska TFI.
Zysk bez podatku?
W skład tego „parasola” wchodzą także subfundusze: DWS BRIC, DWS Nieruchomości i Budownictwo, DWS Infrastruktura i Informatyka, DWS Zrównoważony Finanse i Konsumpcja, a także DWS Gotówkowy, a sama jego konstrukcja umożliwia klientom
oczywiście przenoszenie środków finansowych pomiędzy dostępnymi subfunduszami bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych.
Kto zarządza funduszem
Aktywa subfunduszu DWS Zmian Klimatycznych w ogromnej większości (nie mniej niż 90 proc., a w takich warunkach ok. 10 proc. pozostaje na inne papiery wartościowe) lokowane są w jednostki uczestnictwa subfunduszu zagranicznego DWS Invest Climate Change, który inwestuje powierzone mu środki finansowe w walory światowych spółek – ogólnie rzecz biorąc – zajmujących się kwestią ograniczania skutku negatywnych zmian klimatycznych na środowisko oraz usuwaniem tych skutków. Chodzi tu o spółki, które działają w obszarach: odnawialnych i alternatywnych źródeł energii, „czystych technologii”, ekologicznego i efektywnego energetycznie transportu ludzi i towarów, a także zapobiegania klęskom żywiołowym i zarządzania nimi. Zarządzaniem subfunduszem DWS Zmian Klimatycznych i tym samym pośrednim inwestowaniem w te spółki zajmuje się Marek Buczak.
Problematyczne zyski
Jeżeli chodzi o stopień ryzyka, to oczywiście w skali DWS-u od 1 do 4 jest on najwyższy i wynosi 4. Trudno się jednak temu dziwić – to przecież fundusz akcyjny, a ceny walorów spółek i tym samym aktywa subfunduszu z zasady mogą ulegać gwałtownym zmianom. Sam pomysł powołania do życia subfunduszu DWS Zmian Klimatycznych należy ocenić pozytywnie. Zmiany klimatyczne na całym świecie widoczne są gołym okiem i bez dwóch zdań prowadzą i będą prowadzić do procesów dostosowawczych w całym szeregu spółek, a to rodzi szerokie pole dla działań ze strony funduszy inwestycyjnych. Choć jak na razie wyniki subfunduszu DWS Zmian Klimatycznych nie powalają na kolana (od pierwszej wyceny w dniu 28 stycznia br. do 5 maja br. stopa zwrotu wyniosła jedynie 0,38 proc), podobnie zresztą jak pozyskane przez niego aktywa (1,33 mln zł), to z racji krótkiej jego historii, trudno jest na tej podstawie wyciągać jakieś szeroko idące wnioski. Na koniec, z racji obywatelskiego obowiązku, warto przypomnieć, że zmiany klimatu na całym świecie, które dla jednych i nielicznych (czyt. fundusze i ich klienci) są szansą na osiągnięcie zysków, dla większości mieszkańców naszego globu są bardzo dużym problemem.
Realne ocieplenie
Nad kwestą tą ostro pracuje ONZ, a ostatnia konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu odbyła się na Bali w dniach 3 – 14 grudnia 2007 b.r. Sekretarz Generalny ONZ w artykule z 10 grudnia ur. „Bali i przyszłość: nowa zielona ekonomia” napisał m.in., że „ocieplenie klimatu jest faktem – a my jego głównymi sprawcami”. I warto o tym pamiętać, nawet w naszym zwykłym codziennym życiu.
Marek Nienałtowski
Autor jest głównym analitykiem rynków finansowych Goldenegg – Niezależni
Doradcy Finansowi
Zobacz pozostałe nowości finansowe
{mosgoogle}