Tunezja wydaje się być jednym z niewielu krajów, które nie odczuły większych skutków globalnego kryzysu na rynkach finansowych. Wzrost Produktu Krajowego Brutto w roku 2008 wyniósł 6,3%, co względem 5,1% z roku 2007 stanowi 23,53% poprawę [na podstawie CIA World Factbook].
Jednym z najważniejszych źródeł wielomiliardowych, bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Tunezji są grupy kapitałowe z Dubaju. Coraz częściej dołączają do nich gigantyczne korporacje takie, jak na przykład Airbus, które przenoszą do Tunezji swoje ośrodki produkcyjne korzystając z taniego i wykwalifikowanego kapitału ludzkiego. Szacuje się, że wygenerowane w ten sposób oszczędności na kosztach operacyjnych giganta przemysłu lotniczego wynoszą 1 milion EUR dziennie. Doskonałe relacje handlowe z krajami Unii Europejskiej pozwalają oczekiwać, iż więcej korporacji będzie przenosiło swoje fabryki licząc na minimalizację kosztów produkcji i jednoczesne maksymalizowanie zysków.
Ze względu na specyfikę lokalnego rynku finansowego tunezyjskie banki nie poddały się efektowi domina zapoczątkowanemu przez amerykańskie banki, który dotknął najwyżej rozwinięte kraje. Przeciwnie ? wprowadzenie pełnej wymienialności Dinara i zezwolenie cudzoziemcom na zaciąganie kredytów, przewidywane na koniec 2009 roku, stanie się silnym bodźcem do rozwoju rynku kredytowego i impulsem wzrostu rynku nieruchomości.
Mimo że niektóre kraje nie odczuły bezpośrednich efektów kryzysu, to w wielu przypadkach ich rynki nieruchomości zanotowały spadek zainteresowania inwestorów pochodzących z krajów, które kryzys ogarnął. Na szczęście Tunezja nie jest w wielkim stopniu uzależniona od nabywców z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Klienci nabywający nieruchomości na tunezyjskim rynku pochodzą z całego świata od Australii po Kanadę i od Południowej Afryki po Skandynawię. Należy przy tym mieć na uwadze silne zapotrzebowanie na nieruchomości wśród samych Tunezyjczyków. Jest to ważna cecha tego rynku, gdyż nie jest powszechnym zjawiskiem istnienie tak dużego popytu lokalnego, zapewniającego korzystniejsze warunki przyszłej odsprzedaży nieruchomości.
Łukasz Doliński
Business Development
www.propertymarkets.pl
Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe