Sejm zdecydował – dzień 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli stanie się kolejnym dniem wolnym od pracy. Zmiany w Kodeksie pracy i ustawie o dniach wolnych obowiązywać będą od 1 stycznia 2010 roku. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.
Posłowie przegłosowali jednocześnie usunięcie z Kodeksu pracy zapisu, według którego pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy, za święto przypadające w sobotę. Przeciwko temu zapisowi głosowały Lewica oraz PiS. W tym samym dniu sejm odrzucił zgłoszony przez PiS wniosek o usunięcie z projektu właśnie tego zapisu.
Aktualnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa “w innym dniu niż sobota lub niedziela”.
Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, który przypadnie 6 stycznia, w okresie od 2011 do 2020 roku przyniesie kolejne dziewięć dni wolnych od pracy, natomiast zniesienie prawa do ?odzyskiwania? dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie da gospodarce osiem dni roboczych.
Święto Trzech Króli, czyli dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w Grecji, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Włoszech, a także w Niemczech i Austrii.
Dnia 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Święto to kończy trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym 6 stycznia to święto objawienia pańskiego.
Autor:
Bartosz Nowacki
www.TwojePorady.pl