Londyńska giełda Liv-Ex twarzy nieoficjalną klasyfikację win z Bordeaux. Liv-Ex, londyńska giełda win, na bazie której funkcjonują indeksy winne Liv-Ex 100 i Liv-Ex 500, stworzyła nieoficjalną wersję historycznej klasyfikacji 1855 Bordeaux, opierając się na aktualnych cenach. Mimo, że minęło ponad 150 lat od stworzenia klasyfikacji, jej związek z cenami win jest nadal bardzo silny. Przed kolejną kampanią en primeur Liv-Ex postanowił uaktualnić w zakresie cen klasyfikację z 1855 roku.
?Specjaliści z londyńskiej giełdy Liv-Ex to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w inwestycjach winnych. To dzięki nim wszyscy inwestorzy mają dostęp zarówno do danych historycznych, jak również mogą na bieżąco śledzić notowania cen win. – mówi Krzysztof Maruszewski, dyrektor inwestycyjny w firmie Stilnovisti. Szczególnie ważne są takie nieoficjalne klasyfikacje, w szczególności w perspektywie zbliżającej się kampanii en primeur.?
Niezwykle istotnym faktem jest, iż klasyfikacja z 1885 roku została przygotowana przez brokerów na zlecenie Izby Handlowej z Bordeaux. Drugim istotnym faktem jest brak jakichkolwiek testów wybieranych do klasyfikacji win. Opierano się jedynie na cenach uzyskiwanego wina oraz na tradycji danej winnicy. W nowej klasyfikacji zostały ujęte średnie ceny win z lat 2003-2007, ceny za skrzynkę 12 butelkową (0,75cl) przechowywaną w piwnicy, wyłączając koszt ceł i podatków. Minimalna cena wina, które mogło znaleźć się w klasyfikacji to 200 GBP.
Klasyfikacja wygląda następująco:
1er Cru: 2000 GBP za skrzynkę i więcej
2eme Cru: 500 do 2000 GBP
3eme Cru: 300 do 500 GBP
4eme Cru: 250 do 300 GBP
5eme Cru: 200 do 250 GBP
W stosunku do starej klasyfikacji pojawiło się 9 nowych win, 10 win nie wytrzymało konkurencji i nie ma ich w ogóle w klasyfikacji Liv-Ex’u. Do win premier cru doszło jedno wino: Château Mission Haut Brion. Największym wygranym nowej lasyfikacji jest wino Château Lynch Bages ? 5eme cru oficjalnie, zaś według brytyjskich specjalistów 2eme cru.
Pełna lista klasyfikacji Liv-Ex:
https://www.decanter.com/files/liv-ex_bordeaux_classification.xls
Giełdy win inwestycjnych, indeksy winne:
Istnieje kilka giełd wina na świecie, jednak największe obroty generowane są poprzez parkiety w Chicago i Londynie. Największym zaufaniem inwestorów cieszy się giełda londyńska. Właśnie tam obliczane są indeksy rynku win obrazujące tendencje w światowym handlu winami inwestycyjnymi. Indeks Liv-ex 100 stanowi zbiór stu najważniejszych win, kryterium umieszczenia poszczególnych pozycji w wąskim indeksie stanowi przede wszystkim cena, płynność oraz wiek nie starszy niż 25 lat. Ten ostatni warunek jest często krytykowany, gdyż z prestiżowego indeksu zostały usunięte m.in bardzo wysoko wyceniane wina z rocznika 1982.
Drugim popularnym indeksem jest Live-Ex 500, obejmuje on szeroki zakres rynku i wskazuje raczej jego ogólna kondycję w szerszym niż tylko inwestycyjny wymiarze. Ostatnie lata to czas dużej hossy na rynku wina, spowodowany dobrą kondycja rynków kapitałowych na świcie oraz dużym zainteresowaniem ze strony kapitału dalekowschodniego i obecnością kupujących reprezentujących kapitał rosyjski. Popyt ze strony Rosjan ma jednak charakter głownie konsumpcyjny, co wydajnie wpływa na perspektywy inwestycyjne dla całego rynku, gdyż zmniejsza płynność najwyżej wycenianych pozycji.
Kryzys na rynkach kapitałowych również odbija się na na indeksach winnych: Liv-Ex 100 za cały rok 2008 osiągnął po raz pierwszy w historii ujemny wynik na poziomie 14,9%, z kolei indeks Liv-Ex 500 osiągnął wynik dodatni na poziomie 5,9% za cały 2008 rok. Po spadkach pod koniec 2008 roku większość win rozpoczęło rok 2009 znacznymi wzrostami. Aktualny miesięczny wynik indeksu Liv-Ex 100 to +1,3%.