Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Są w nią zaangażowane nie tylko duże pieniądze, ale i spore emocje. Decydując się na zakup mamy dwie opcje. Kupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym lub używane na tzw. rynku wtórnym. Ta druga możliwość od lat cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na duży wybór mieszkań. Jeśli wybierzemy tą opcję musimy podjąć jeszcze jedną decyzję – kupić mieszkanie bezpośrednio lub z pomocą pośrednika, czyli agencji nieruchomości? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań. O tym piszemy poniżej.
Na co możemy liczyć u pośrednika w ramach płaconej prowizji?
Nie ulega wątpliwości, że konieczność zapłacenia niemałej prowizji, którą pobiera biuro nieruchomości od klienta kupującego mieszkanie stanowi główny czynnik zniechęcający do korzystania z tego typu usług. O ile nie mamy jednak zbyt dużego wpływu na wysokość prowizji o tyle powinniśmy wiedzieć co tak naprawdę otrzymujemy w zamian. Czego należy oczekiwać od biura nieruchomości podczas procesu zakupu? Przede wszystkim pomocy na każdym etapie zakupu. Planując kupno mieszkania w upatrzonej wcześniej lokalizacji możemy przejść się po okolicy w poszukiwaniu ogłoszeń typu „sprzedam bezpośrednio”, które wywieszane są bardzo często w oknach lub na balkonach. Jeśli nic nie znajdziemy z pomocą przychodzi nam Internet. Bez problemu natrafimy wówczas na oferty mieszkań do kupna, które prezentowane są na stronach biur nieruchomości. To pierwszy plus korzystania z agencji nieruchomości, czyli możliwość zapoznania się z wieloma ofertami w jednym miejscu.
Do pracownika agencji w kolejnym kroku powinno należeć umówienie nas z właścicielem interesującego mieszkania w celu jego pokazania. Oczywiście, zanim dokonamy ostatecznego wyboru warto obejrzeć kilka lokali. Dobry pośrednik potrafi również doradzić klientowi, wskazać istotne kwestie dotyczącego danego lokalu. Bardzo często w odróżnieniu od klienta widzi na co dzień wiele mieszkań i potrafi wyłapać istotne niuanse zarówno na plus, jak i na minus danego lokalu. Kiedy znajdziemy już interesujące nas mieszkanie pora na formalności. Agent nieruchomości powinien rozpocząć procedurę od sprawdzenia stanu prawnego lokalu – księgi wieczystej mieszkania, ewentualnej hipoteki.
Jeśli wszystko jest w porządku można wspólnie ze stroną sprzedającą podpisać sporządzoną zawczasu umowę przedwstępną. Ostatnim krokiem wieńczącym przekazanie kluczy do mieszkania jest podpisanie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej. Bardzo często odbywa się to kancelarii, która współpracuje z danym pośrednikiem. Jak widać prowizja biura nieruchomości, która wynosi zazwyczaj ok. 2% ceny mieszkania naliczana jest za ściśle określone czynności. Oszczędność czasu i bezpieczeństwo zakupu od strony formalnej muszą kosztować.
Do prowizji od zakupu nieruchomości należy podejść podobnie jak do ubezpieczenia. Możemy na nim zaoszczędzić o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego. W razie kłopotów – koszty mogą być znacznie wyższe niż wartość ubezpieczenia – czyli prowizja od zakupu.
Jakie korzyści przynosi zakup nieruchomości bez pośrednika?
Pora przejść do części przeznaczonej dla osób, które chcą nabyć mieszkanie bez pośrednika. Jest to rozwiązanie polecane klientom, którzy mają czas i dość wiedzy, aby dopilnować wszystkich kwestii formalnych. Do plusów zakupu mieszkania bezpośrednio możemy zaliczyć poszerzenie bazy mieszkań do kupna. Oprócz tych, które są w ofercie biur nieruchomości dołączają całkiem nowe, których właściciele od samego początku deklarują, iż nie chcą współpracować z agencjami.
Z pomocą przychodzą również portale agregujące oferty typu „sprzedam bezpośrednio” np. e-bezposrednio.pl. Są one doskonałym uzupełnieniem poszukiwań na własną rękę o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie. Jeśli znajdziemy już interesujące nas mieszkanie nie pozostaje nam nic innego jak umówić się z właścicielem na oglądanie i negocjacje cenowe. Dochodząc do porozumienia w w tej kwestii należy sprawdzić lokal pod względem formalnym i przygotować umowę przedwstępną kupna. Pamiętajmy, aby nie spieszyć się żadnym razie i dokładnie sprawdzać księgę wieczystą, ewentualnie hipotekę. Nie należy z góry przypisywać nikomu złych intencji, ale w życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Bywa, że strona sprzedająca mieszkanie nie wie, iż hipoteka jest zabezpieczeniem kredytu, który 5 lat wcześniej zaciągnął niedawno zmarły małżonek.
W takiej sytuacji lepiej zastanowić się, czy dalej prowadzić rozmowy ze sprzedającym. Jeśli bardzo zależy nam na mieszkaniu, a właściciel jest w stanie spłacić zobowiązania i wyczyścić hipotekę względnie szybko, warto dać sobie czas. Ostatnim punktem zakupu jest wizyta obu stron u notariusza, który sporządza akt przekazania mieszkania.
Podsumowując główną zaletą zakupu mieszkania bez pośrednika wydaje się brak prowizji czyli oszczędność pieniędzy oraz dostęp do zupełnie nowych mieszkań na rynku. Plusem korzystania z pośrednika jest oszczędność czasu i spokojna głowa od kwestii formalnych i szeroko rozumianego bezpieczeństwa zakupu.
Przeczytaj również:
Czym zajmuje się notariusz?