W obecnych czasach wielu z nas korzysta z kredytów gotówkowych. Są bowiem rozwiązaniem, dzięki którym możemy pokryć nieprzewidziane wydatki lub realizować swoje plany i marzenia.
Każdy kredyt trzeba jednak spłacić. Zazwyczaj robimy to według ustalonego harmonogramu. Czasem jednak nasza sytuacja finansowa poprawia się na tyle, że możliwa staje się wcześniejsza spłata kredytu. . Czy warto jednak podjąć taką decyzję? Sprawdźmy.
Każdy kredyt możesz spłacić wcześniej
Jeśli cieszysz się przypływem gotówki i zastanawiasz się nad tym, czy możesz podjąć decyzję o wcześniejszej spłacie zobowiązania, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – każdą pożyczkę możesz spłacić wcześniej. Mowa tu zarówno o całkowitej spłacie zadłużenia, jak i o częściowej nadpłacie, dzięki której możesz wnioskować o zmniejszenie miesięcznych rat lub skrócenie okresu spłacania kredytu. Warto jednak zastanowić się, czy jest to rozwiązanie, które będzie opłacalne dla twojej kieszeni.
Banki pobierają prowizję
Oczywistym jest, że wcześniejsza spłata kredytu ma dla osoby, która go zaciągnęła wiele zalet. Przede wszystkim pozbywamy się bowiem zobowiązania i presji psychicznej. Z punktu widzenia kredytobiorcy chęć spłaty całości zadłużenia oznacza jednak utratę klienta, a co za tym idzie części pieniędzy, jaką zarobić mógłby na obsłudze kredytu. Z tego właśnie powodu część banków pobiera prowizję od wcześniejszej spłaty zadłużenia. Od wpłaconej przez nas kwoty potrącana jest prowizja, która może wynosić nawet około 3 procent. Sprawia to, że podjęcie decyzji o wcześniejszej spłacie może być dla nas nieopłacalne. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy do spłaty zostało już nam naprawdę niewiele.
Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że nie zawsze musi tak być – obecnie coraz więcej banków, nie chcąc zniechęcić swoich klientów, decyduje się na rezygnację z opłat związanych ze spłatą kredytu.
Sporo informacji na temat konkretnych ofert z konkretnych banków sprawdzisz i porównasz na stronie https://www.open.pl/kredyt-gotowkowy.
Należy ci się zwrot kosztów
Każda rata kredytu zawiera w sobie nie tylko kwotę, która przeznaczana jest na spłatę zadłużenia, ale również koszty związane z odsetkami oraz dodatkowymi usługami np. ubezpieczeniem. Oczywistym jest więc, że w chwili, w której decydujesz się na wcześniejszą spłatę zobowiązania, należy ci się zwrot części poniesionych opłat za okres, w którym nie będziesz spłacał kredytu dzięki wcześniejszej spłacie. Kredytodawca jest zobowiązany do tego, żeby obliczyć, jaki zwrot jest ci należny oraz wypłacić go lub odjąć od kosztów spłaty zobowiązania. Zwrot kosztów jest proporcjonalny do ilości rat, które spłacasz. Dlatego spłacenie zobowiązania na początku okresu kredytowania jest bardziej opłacalne niż w chwili gdy zostało nam np. zaledwie kilka rat.
Zastanów się, czy ci się to opłaca
Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego to zrzucenie z siebie obowiązku i ciężaru. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce pozbyć się zobowiązania, które może je ograniczać. Jak jednak widzisz, podjęcie takiego kroku nie zawsze musi być opłacalne. Jeśli okres spłaty kredytu nie jest długi warto zastanowić się nad tym, co opłaca się bardziej. Poproś więc pracownika banku lub firmy udzielającej ci kredytu o przygotowanie dokładnych wyliczeń. Dzięki temu zyskasz pewność jaką decyzję podjąć.