Edukacja finansowa w Polsce praktycznie nie istnieje. Stosunek do pieniędzy, zarówno ich zarabiania, jak i wydawania wynosimy najczęściej z domu. W dorosłym życiu rzadko sami zastanawiamy się, jak powinniśmy dysponować gotówką, ile każdego miesiąca oszczędzać, a na ile sobie pozwalać.
Z braku refleksji biorą się problemy finansowe. Warto więc zawczasu im zapobiegać. Poniżej kilka porad, jak to robić.
Dokładnie spisuj wydatki i planuj większe zakupy
Wiadomo, że nie codzienne kupujemy nową pralkę czy telewizor. Może się tak jednak zdarzyć, że planujemy remont łazienki i doskonale wiemy, że wymienimy wówczas również stary sprzęt. Zamiast zaciągać kosztowną pożyczkę, postarajmy się tak zaplanować zakup, aby już kilka miesięcy wcześniej zacząć stopniowo gromadzić potrzebną kwotę.
Dysponuj pieniędzmi z głową. Jeśli musisz, pożyczaj (również z głową)
Jeśli w Twoim życiu nastąpi niespodziewana sytuacja, na przykład poważny wypadek bliskiej osoby, zepsucie auta, które służyło jako środek do zarabiania pieniędzy, czy zepsucie ważnego sprzętu (lodówka, kuchenka, pralka), musisz szybko zdobyć pieniądze. W sytuacji, gdy rodzina i przyjaciele nie są w stanie Ci ich pożyczyć, nie masz innego wyboru jak zwrócić się do instytucji finansowej, która udzieli Ci oprocentowanej pożyczki. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/
Dywersyfikuj źródła przychodu
Większość z nas opiera swój comiesięczny przychód na jednym źródle – pracy zawodowej świadczonej dla jednego pracodawcy. Takie rozwiązanie, choć wygodne i niewymagające dużo zachodu, może okazać się zawodne, gdy wraz z kryzysem nadejdzie likwidacja etatów lub nawet bankructwo firmy. Wówczas pozostaniemy z niczym. Aby zapewnić sobie w życiu większą stabilność finansową, zadbajmy również o inne, dodatkowe źródła przychodu. Może być nim na przykład prowadzenie dochodowego bloga, świadczenie drobnych usług naprawczych sąsiadom i inne tego typu możliwości.