Rozwód może nawet dożywotnie zrujnować finanse osobiste strony, która poniesie w takiej sprawie porażkę. Zbyt wysokie alimenty, problemy z ich terminową płatnością, zajęcia komornicze, blokady kont, utrata ciężko wypracowanego majątku – to czarny sen osób uczestniczących w sprawach rozwodowych, który niestety często staje się faktem.
Rozwód bywa traumatycznym przeżyciem, tym bardziej że często towarzyszą mu spory o prawo do opieki nad dziećmi, czy o podział majątku wspólnego. Występując w sądzie samodzielnie łatwo można popełnić brzemienne w skutkach pomyłki. Dlatego najlepiej aby towarzyszył nam dobry adwokat. Rozwód i sprawy rodzinne to specjalizacja wielu kancelarii prawnych.
Jak przebiega rozwód?
Rozwód można uzyskać wyłącznie w wyniku procesu sądowego. Sąd wszczyna sprawę na podstawie pozwu złożonego przez jednego ze współmałżonków przeciwko drugiemu. Podstawą orzeczenia rozwodu może być trwały rozkład pożycia w sferze uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej. Sąd rozpatruje sprawę rozwodową na jednej lub kilku rozprawach. Obowiązkowe jest przesłuchanie w toku procesu współmałżonków w charakterze świadków. Każda ze stron może zgłaszać wnioski dowodowe w postaci dokumentów, przesłuchania świadków lub powołania biegłego. W przypadku jeśli sąd uzna, że istnieją szanse na uratowanie małżeństwa lub porozumienia się małżonków w kwestii sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, podziału majątku, czy płacenia alimentów może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego. Rozstrzygnięcie sądowe w sprawie rozwodowej zapada w formie wyroku.
Czym może skończyć się rozwód?
Sprawa rozwodowa kończy się wyrokiem rozwiązującym małżeństwo, a także orzeczeniem czy i który ze współmałżonków jest winny rozpadu pożycia. Teoretycznie sąd może też oddalić pozew o rozwód, jeśli składa go małżonek będący wyłącznie winnym rozkładu pożycia, a drugi nie chce rozwodu. W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko.
Małżonek uznany winnym może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz byłego współmałżonka, w sytuacji istotnego pogorszenia się jego sytuacji materialnej. Alimenty na rzecz współmałżonka mogą też zostać zasądzone w przypadku winy obopólnej lub bez orzeczenia winy. W tej sytuacji obowiązek płacenia alimentów wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. Sąd orzekający w sprawie rozwodu decyduje także w kwestii alimentów na rzecz dzieci i wykonywania władzy rodzicielskiej, pozostawiając ją obojgu rodzicom lub przyznając jednemu. Sąd w wyroku rozwodowym może również dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli taki wniosek złożył przynajmniej jeden z małżonków i nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. (Więcej szczegółów na temat podziału majątku po rozwodzie można znaleźć na blogu kancelarii Kurek i Wspólnicy. Od wyroku sądu w sprawie rozwodu przysługuje możliwość apelacji do sądu II instancji.
Jak może pomóc w rozwodzie doświadczony prawnik?
Wyspecjalizowany adwokat (rozwody, doświadczenie w sprawach z dziedziny prawa rodzinnego) może być bardzo pomocny w trakcie procedury rozwodowej. Oto w czym może pomóc prawnik:
– przygotowanie pozwu rozwodowego – profesjonalnie przygotowany pozew może decydować o pozytywnym dla strony rozstrzygnięciu. Brak błędów merytorycznych i konieczności uzupełniania dokumentacji znacznie skraca czas postępowania sądowego.
– reprezentacja przed sądem – adwokat prowadzący rozwody, doświadczony w reprezentowaniu klientów przed sądem w profesjonalny sposób dba o interesy strony, wypowiadając się w jej imieniu. Prawnik na bieżąco reaguje na pytania i wnioski drugiej strony, jeśli trzeba składając sprzeciw w sytuacjach niezgodnych z interesem klienta. Adwokat doświadczony w sprawach rozwodowych wie, jakie pytanie warto zadawać drugiej stronie, kiedy to robić, jakich argumentów używać w sytuacjach spornych, a także jakie są procedury.
– wyliczenie alimentów – adwokat od prawa rodzinnego doradzi w jaki sposób wyliczyć wysokość alimentów, do których płacenia zobowiązany ma być współmałżonek na rzecz drugiego z małżonków lub na utrzymanie i wychowanie dzieci. Jeśli to klient adwokata ma płacić alimenty, dobry prawnik doradzi, jakich argumentów należy użyć i jakich dowodów, aby uniknąć płacenia nadmiernie wysokich kwot.
– przygotowanie odpowiedzi na pozew – doświadczony adwokat od spraw rozwodowych pomoże w przygotowaniu odpowiedzi na pozew rozwodowy, prezentując punkt widzenia klienta. Profesjonalna odpowiedź na pozew właściwie zabezpieczy interesy pozwanego małżonka.
– złożenie apelacji – w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy sądowej w I instancji prawnik przygotuje apelację od wyroku rozwodowego do sądu apelacyjnego.
– zabezpieczenie powództwa – adwokat zajmujący się sprawą rozwodową może składać wnioski zabezpieczające interes powoda do momentu uzyskania rozstrzygnięcia sądowego. Zabezpieczenie może dotyczyć np. władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem, płacenia alimentów albo sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.
– przygotowywanie skarg, zażaleń i pism procesowych – pomoc adwokata w rozwodzie może dotyczyć także sporządzania dokumentacji, w tym pism procesowych oraz środków odwoławczych w postaci skarg i zażaleń, np. w sprawie postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia powództwa.
Opis oferty kancelarii zajmujących się prawem rodzinnym można znaleźć tutaj.
Jakich błędów można uniknąć decydując się na pomoc adwokata?
Adwokat, którego specjalizacją jest prawo rodzinne, pomoże nam uniknąć szeregu błędów. Najczęściej spotykane błędy popełniane przez osoby, które zdecydowały się na samodzielną walkę w sądzie bez pomocy prawnika:
– uchybienie terminów na dostarczenie dokumentów do sądu lub wniesienie zażalenia,
– brak istotnych wniosków dowodowych,
– brak odpowiedniej reakcji w czasie rozprawy na zarzuty i pytania drugiej strony,
– emocjonalne i mało rzeczowe wypowiedzi przed sądem,
– źle wyliczone alimenty.
– brak żądania pisemnego uzasadnienia wyroku,
– brak żądania sprostowania protokołu,
Pomoc doświadczonego adwokata może zaważyć na rozstrzygnięciu sądowym sprawy rozwodowej. Prawnik nie tylko zadba o dochowanie terminów, przygotuje profesjonalne dokumenty dla sądu, ale także zaoszczędzi stresu związanego z występowaniem przed sądem. W przypadku takiej współpracy bardzo dużo zależy od klienta, który powinien ze swoim adwokatem współpracować dostarczając mu jak najwięcej ważnych informacji oraz przedstawiając w sposób spójny swoją wersję wydarzeń.