Przepis na koszmarny poranek? Budzisz się spóźniony do pracy, wychodzisz w pośpiechu z domu, a na parkingu… nie ma twojego samochodu. W pierwszej chwili myślisz sobie: może zaparkowałem auto w innym miejscu? Po przeszukaniu całego parkingu wzdłuż i wszerz tracisz wszelkie złudzenia – ukradli ci auto. Co teraz?
Jeżeli w żaden sposób nie ubezpieczyłeś pojazdu, to niestety, nie dostaniesz żadnego odszkodowania. Zgłaszasz kradzież na policji, ale powątpiewasz w to, że funkcjonariusze będą w stanie ci pomóc – twoje auto wraz z nowym „właścicielem” może już być gdzieś daleko. Twój samochód zniknął jak kamień w wodę. Jedyna rada – wykupić ubezpieczenie, aby na wypadek takiej nieprzyjemnej sytuacji, móc chociaż uzyskać pewną finansową rekompensatę pozwalającą na zakup nowego pojazdu.
Jakie ubezpieczenie kupić by chronić samochód od ryzyka kradzieży?
Masz kilka opcji do wyboru. Po pierwsze możesz zainwestować w zakup Autocasco, które zapewnia kompleksową ochronę pojazdu od uszkodzeń, zniszczeń i kradzieży.
Składki za ubezpieczenie AC porównasz w naszym kalkulatorze OC AC!
Jeżeli ceny kompleksowej polisy AC są dla ciebie za wysokie, pomyśl o ubezpieczeniu w wersji mini, które obejmuje zakresem ryzyko kradzieży np. Minicasco w PZU czy Start Casco w Allianz lub produkt ubezpieczeniowy, stworzony z myślą o zabezpieczeniu auta od takiej sytuacji np. Ubezpieczenie Antykradzieżowe w Link4.
Zanim zdecydujesz się kupić ubezpieczenie AC lub jego wersję mini, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
– Upewnij się, że wybrana polisa Autocasco obejmuje swoim zakresem ochrony ryzyko kradzieży. Może się zdarzyć, że któreś ubezpieczenie AC zachwyci nas niską ceną, tymczasem niższa cena wiąże się z okrojonym zakresem ochrony ubezpieczeniowej np. wyłączeniem ryzyka kradzieży pojazdu.
– Dowiedz się, na jakich warunkach jest przyznawane odszkodowanie w przypadku wystąpienia kradzieży. Standardem wymaganym przez ubezpieczyciela jest np. posiadanie ustalonych w umowie zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.
– Nie daj się niemile zaskoczyć. Przeczytaj uważnie listę wyłączeń odpowiedzialności w OWU interesującej cię polisy. Czy wiesz jak ważną rolę pełnią kluczyki do samochodu? Jeżeli zgubisz kluczyk, dorobisz nowy i nie powiadomisz ubezpieczyciela – możesz zapomnieć o odszkodowaniu. Firma ubezpieczeniowa może odmówić ci wypłaty odszkodowania także w sytuacji, gdy deklarowana przez ciebie liczba i oryginalność kluczyków nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Co to znaczy? Po zgłoszeniu kradzieży i dostarczeniu kluczyków oraz dokumentów pojazdu, ubezpieczyciel będzie poddawał kluczyki specjalistycznym badaniom mechanoskopijnym. Gdy okaże się, że nie masz oryginalnego kluczyka w zakupionym niedawno aucie, bo np. wcześniejszy właściciel go zgubił, dorobił nowe, o czym nie wiedziałeś i nie poinformowałeś także swojego ubezpieczyciela – odszkodowania możesz nie otrzymać.
Zgłoszenie kradzieży pojazdu do ubezpieczyciela
Kradzież auta jest bardzo stresującą sytuacją, dlatego firmy ubezpieczeniowe starają się wyjść naprzeciw potrzebom klientów. Coraz powszechniejszą praktyką jest możliwość dokonania zgłoszenia kradzieży pojazdu online.
– Wypełniasz internetowy formularz odpowiadając na pytania dotyczące m. in. rodzaju szkody, miejsca i czasu zdarzenia (w przypadku kradzieży za czas zdarzenia uznaje się godzinę zauważenia zniknięcia pojazdu).
– W każdej chwili możesz zadzwonić i rozwiać wszelkie wątpliwości w rozmowie z doradcą ubezpieczeniowym.
– Po zgłoszeniu kradzieży firma ubezpieczeniowa zajmie się rozpatrywaniem roszczenia i ostatecznie podejmie decyzję o wypłacie świadczenia. Dokładną procedurę i termin rozpatrywania zgłoszenia znajdziesz w dokumencie OWU.
Autor:
Joanna Kubica
porównywarka ubezpieczeń
www.iPolisa.pl
Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com