Leasing to atrakcyjna alternatywa dla kredytu samochodowego lub zakupu za gotówkę. Przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą wybierają tę formę finansowania samochodów, ponieważ zwykle jest bardziej korzystna z podatkowego punktu widzenia niż kredyt.
Decydując się na leasing, warto jednak pamiętać, że leasingodawcy zwykle mają określone wymagania odnośnie ubezpieczenia auta w leasingu.
Korzystanie zamiast posiadania
Leasing samochodowy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Umożliwia korzystanie z samochodów bez konieczności zamrażania znacznych środków własnych. Jak to działa? Firma leasingowa przekazuje prawo do użytkowania samochodu korzystającemu, czyli leasingobiorcy, na określony czas. W tym czasie w zamian za możliwość korzystania z samochodu korzystający płaci miesięczne opłaty – raty leasingowe, które stanowią koszt uzyskania przychodu dla firmy.
Co ważne – właścicielem leasingowanego pojazdu pozostaje firma leasingowa – przedsiębiorstwo jest jedynie użytkownikiem. Przeniesienie własności może nastąpić dopiero po spłaceniu wszystkich rat i ewentualnym wykupieniu samochodu.
Ubezpieczenie auta w leasingu
Mimo że właścicielem pojazdu jest leasingodawca, to ubezpieczenie auta w leasingu pozostaje obowiązkiem korzystającego. Firma leasingowa może dyktować warunki ubezpieczenia.
Przedsiębiorca decydujący się na leasing musi zaopatrzyć się oczywiście w ubezpieczenie OC. Polisa ta jest obowiązkowa dla każdego użytkownika pojazdu, a w tym roku kary za brak OC wzrosły i mogą być naprawdę dotkliwe – w przypadku samochodów osobowych do 4 tys. zł, w przypadku ciężarowych nawet 6 tys. zł. Ubezpieczenie OC to jednak nie wszystko.
Leasingowane auto musi posiadać także ubezpieczenie autocasco i zwykle leasingodawcy dość precyzyjnie określają warunki, na jakich powinna być zawarta polisa. Dlaczego? Pakiet OC + AC ma za zadanie chronić obie strony umowy – firmę leasingową oraz korzystającego – przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Większość leasingowanych samochodów to auta nowe lub najwyżej kilkuletnie – ich wartość uzasadnia takie zabezpieczenie.
Jakich wymogi mają leasingodawcy wobec ubezpieczenia auta w leasingu? Często w polisie autocasco muszą być zniesione wszelkie udziały własne i franszyzy integralne. Naprawa ewentualnej szkody powinna odbywać się w wariancie serwisowym, a uszkodzone części wymienione na oryginalne. Pewną normą jest też wymóg stałej sumy ubezpieczenia w czasie trwania umowy leasingu.
Rozliczenie kosztów autocasco
Ubezpieczenie auta w leasingu, podobnie jak raty leasingowe, stanowi koszt podatkowy przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że w przypadku samochodów o wartości powyżej 20 000 euro użytkowanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego obowiązuje limit wysokości kosztów uzyskania przychodu.
Wliczona do nich może być jedynie część kosztu ubezpieczenia – w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.