Jestem właścicielem firmy, w której zatrudniam kilku pracowników. Z jednego pośród moich pracowników jestem bardzo niezadowolony. Postanowiłem rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Chcę się dowiedzieć, kiedy mogę rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Interesuje mnie również to, czy muszę przy takim rozwiązaniu umowy o pracę zachować jakiś termin?
Zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu pracy (kp) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: – ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, – popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, – zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. W wyroku z dnia 28 października 1976 r. (sygn. akt I PRN 74/76, opubl. OSNC 1977, z. 5-6, poz. 100) Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż termin ten zaczyna biec od dnia, w którym osoba uprawniona do rozwiązania umowy o pracę lub inna osoba należąca – w świetle schematu organizacyjnego – do kierownictwa zakładu pracy uzyska wiadomość o takim postępowaniu pracownika, które uzasadnia zastosowanie w stosunku do niego sankcji z art. 52 § 1 kp. Istotne jest istnienie stanu świadomości osób z kierownictwa zakładu pracy o faktach, z których powinny one wyprowadzić wniosek o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja jednak w tym przedmiocie nie powinna być podejmowana pochopnie. Dlatego też sam fakt np. poinformowania kierownika zakładu pracy o naruszeniu przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych nie uzasadnia jeszcze twierdzenia, że od tej daty należy liczyć termin miesięczny.
Przez wyrażenie ?uzyskanie przez zakład pracy wiadomości? (art. 52 § 2 kp) należy rozumieć wiadomości na tyle sprawdzone, aby kierownik zakładu pracy mógł nabrać uzasadnionego przekonania o nagannym postępowaniu danego pracownika. Może to wymagać sprawdzenia i wysłuchania pracownika, któremu stawia się zarzut. Sąd Najwyższy w innym wyroku z dnia 26 marca 1998 r. (sygn. akt I PKN 5/98, opubl. OSNP 1999, z. 6, poz. 201) dodał, iż termin określony w art. 52 § 2 kp rozpoczyna bieg od zakończenia, podjętego niezwłocznie i sprawnie przeprowadzonego, wewnętrznego postępowania sprawdzającego uzyskane przez pracodawcę wiadomości o niewłaściwym zachowaniu pracownika. Może się zdarzyć, iż pracownik dopuści się w pewnym odstępie czasu naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych oraz utraci uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 listopada 1997 r. (sygn. akt I PKN 361/97, opubl. OSNP 1998, z. 17, poz. 503) uznał, iż ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku stanowią niezależne przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 kp. Termin z art. 52 § 2 kp biegnie odrębnie dla każdej z tych przyczyn. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
Artykuł pochodzi z
serwisu porad prawnych
www.eprawnicy.pl
Przeczytaj inne porady prawne:
Ochrona przed wypowiedzeniem pracownika nieobecnego w pracy,
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia,
Likwidacja firmy a okres wypowiedzenia umowy o pracę,
Dodatkowy urlop z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14,
Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe