Do agencji nieruchomości przylgnęło wiele etykiet i skojarzeń. Często przedsiębiorstwa te kojarzone są z nieuczciwymi sposobami na wyłudzenie dodatkowych opłat. Czy słusznie?
Wyjazd za pracą, przeprowadzka z powodu studiów lub inne sytuacje życiowe rodzą potrzebę znalezienia nowego miejsca zamieszkania. Niestety presja czasu, brak rozeznania na rynku nieruchomości, a niekiedy odległość powodują, że pochopnie i bez zastanowienia próbujemy na własną rękę odnaleźć wymarzone mieszkanie. Kiedy przyjeżdżamy na miejsce, okazuje się jednak, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jakbyśmy chcieli. A przecież zamiast trudzić się samemu i niepotrzebnie ryzykować, można było skorzystać z usług pośrednika.
Wygodnie i bezpiecznie
Po pierwsze, zamiast samemu tracić czas i nerwy, warto powierzyć kwestie mieszkaniowe doświadczonemu agentowi, który na podstawie naszych wytycznych określi ogólny profil preferowanego lokum i przedstawi kilka wstępnych ofert. Dzielnica, budynek, ilość pokoi, metraż czy wreszcie cena to tylko niektóre z ważnych czynników decydujących o wyborze danego miejsca. Błądzenie godzinami po ofertach internetowych w przypadku współpracy z pośrednikiem zmniejsza się do minimum potrzebnego tylko na tyle, aby ustalić najważniejsze cechy pożądanego lokalu. W dodatku niepewne wirtualne poszukiwania zmienią się w konkretne adresy miejsc, które warte są naszego obejrzenia.
Po drugie, zadaniem agenta jest przede wszystkim dogłębne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Nie ma zatem takiej możliwości, aby podpisując umowę najmu z właścicielem mieszkania, doszło do jakichkolwiek nadużyć czy malwersacji. W przypadku eksplorowania rynku nieruchomości na własną rękę i wyłowienia tzw. okazji ryzyko, że zostaniemy oszukani, nie tylko pojawia się, ale jest bardzo duże i często trudne do wykrycia. Agencja nieruchomości przedstawi nam mieszkania, co do których nie ma żadnych zastrzeżeń. Groźba, że upatrzony lokal zostanie wynajęty w tym samym czasie dwóm różnym osobom jak też sytuacja, w której akt własności został sfałszowany, a my zostajemy na bruku, spada do zera.
Istotny jest również fakt, iż korzystanie z usług agencji wiąże się z zawarciem cywilnoprawnej umowy pisemnej pomiędzy najemcą a właścicielem mieszkania. Niestety podczas własnych poszukiwań łatwo dać się wciągnąć w nieczystą grę i zbagatelizować niebezpieczeństwo, jakie grozi podczas ustnych porozumień. A warto wspomnieć, że przy takich ustaleniach nie ma się najmniejszych szans, aby dociekać swych praw, gdyby zaszła taka konieczność.
Stereotyp „złego pośrednika” kontra rzeczywistość
Nieuczciwe umowy oraz dodatkowe prowizje to z całą pewnością zmora związana ze stereotypem nieprawego pośrednika, który w podstępny sposób próbuje oszukać naiwnego klienta. Oczywiście, jak to zwykle z takimi skojarzeniami bywa, najczęściej nie mają one pokrycia w realnym świecie.
W kwestii ewentualnych nieuczciwości, oszustw i nadplanowych opłat najlepiej szczegółowo przebadać umowę, którą oferuje nam agencja. Na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości został zawarty Rejestr Klauzul Niedozwolonych, które nie mogą pojawić się na pisemnym kontrakcie i zostały zabronione prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wnikliwe ich przestudiowanie na pewno pomoże w dokonaniu dobrego wyboru i umożliwi podjęcie współpracy z rzetelną, profesjonalną agencją.
Dodatkowo, w celu zweryfikowania osoby, z którą podejmujemy współpracę, warto odwiedzić Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN. Warto podkreślić, iż osoby, których dane personalne widnieją w powyższym spisie, nie znalazły się tam przypadkowo i możemy być pewni, że są to agenci nigdy wcześniej nie karani, posiadający minimum średnie wykształcenie i doskonale znający branżę.
Reasumując, najlepszym lekarstwem na wszelkie niejasności i niedomówienia w kwestii umów jest jak zawsze racjonalne podejście do nich, staranne przeczytanie wszystkich ich punktów, a także zadawanie pytań. Wysokość prowizji, która najczęściej zniechęca potencjalnych klientów, również można negocjować, a dodatkowe, nieprzewidziane opłaty nie mogą mieć miejsca, jeżeli nie zostały ujęte w podpisanym przez zainteresowanego kontrakcie. Wszelkie wątpliwości dotyczące porozumienia między agencją a najemcą można wyjaśnić, korzystając ze strony Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, na której prócz Rejestru Pośredników oraz Rejestru Klauzul Niedozwolonych znaleźć można również Kodeks Etyki Zawodowej.
Dzięki tym wszystkim informacjom można znaleźć efektywną, rzetelną i co najważniejsze uczciwą agencję nieruchomości, która skutecznie wytropi mieszkanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Informacje tematyczne można znaleźć również na stronach internetowych (np. a-b-s.pl).