Restrukturyzacja firmy jest działaniem, które zmienia strukturę gospodarczą przedsiębiorstwa i pozwala uniknąć złożenia wniosku o upadłość firmy. Wdrożenie procesów restrukturyzacji może dotyczyć firm niewypłacalnych lub tych, które utraciły płynność finansową i są zagrożone niewypłacalnością.
Restrukturyzacja firmy jest działaniem, które zmienia strukturę gospodarczą przedsiębiorstwa i pozwala uniknąć złożenia wniosku o upadłość firmy. Wdrożenie procesów restrukturyzacji może dotyczyć firm niewypłacalnych lub tych, które utraciły płynność finansową i są zagrożone niewypłacalnością. Postępowanie restrukturyzacyjne zakłada znalezienie przyczyn kryzysu ekonomicznego oraz wdraża szereg działań kapitałowych, które mają uchronić firmę przed ogłoszeniem upadłości.
Restrukturyzacja – czym jest?
Restrukturyzacja może być przeprowadzona, jeżeli przedsiębiorstwo jest zdolne do poniesienia kosztów prowadzenia działań restrukturyzacyjnych oraz pokrycia zobowiązań po jego otwarciu.
Wyróżniamy 4 rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego:
– postępowanie o zatwierdzeniu układu
– przyspieszone postępowanie układowe
– postępowanie układowe
– postępowanie sanacyjne
Wymienione rodzaje postępowań różnią się stopniem zaangażowania sądu oraz możliwymi działaniami do podjęcia przez wierzyciela. Na przykład postępowanie o zatwierdzeniu układu odbywa się bez udziału sądu. Z kolei postępowanie sanacyjne zawiera w sobie także działania sanacyjne. Mają one na celu poprawę kondycji w firmie i mogą przyjmować formę np. restrukturyzacji struktury zatrudnienia w firmie.
Restrukturyzacja wstrzymuje wszystkie egzekucje jest więc sposobem na ochronę firmy przed wierzycielami.
W każdym z postępowań dłużnik jest zobowiązany do wykonania planu restrukturyzacji, który zawiera m.in szczegółowy opis przedsiębiorstwa, analizę przyczyn bycia w trudnej sytuacji ekonomicznej, cele oraz plany restrukturyzacyjne, a także szczegółowy harmonogram działań, które mają zostać wdrożone.
Działania restrukturyzacyjne
Działania restrukturyzacyjne mają na celu pomoc zadłużonemu przedsiębiorcy oraz ochronę wierzycieli, ponieważ postępowanie pozwala utrzymać ciągłość działalności i daje szansę na spłatę zadłużenia.
Działaniami restrukturyzacyjnymi są m.in:
– zwolnienia pracowników
– negocjacje z wierzycielami (rozłożenie płatności na raty lub częściowe umorzenie należności)
– obniżenia kosztów produkcji
– sprzedaż bez marży
– poszukiwanie nowego inwestora lub nowych kontrahentów
To tylko niektóre działania, które mają na celu poprawę wypłacalności zadłużonego przedsiębiorstwa. Szczegółowy plan restrukturyzacji powinien być opracowany z pomocą specjalistów np. doradcy ds. restrukturyzacji oraz kancelarii podatkowej zajmującej się restrukturyzacją.
Restrukturyzacja z Taxsafe
Podstawą do restrukturyzacji jest szczegółowe zbadanie przepływu pieniędzy w przedsiębiorstwie i zestawienie ich ze zobowiązaniami oraz długami. Biuro rachunkowe Taxsafe wykonuje audyt finansowy na podstawie dostarczonej dokumentacji odnośnie zobowiązań kredytowych i leasingowych, wyciągów bankowych i pozostałych dokumentów finansowych. Rzetelnie przeprowadzona analiza pozwala na zaplanowanie optymalizacji finansowej, a w późniejszym etapie na jej efektywne wdrożenie i uchronienie firmy przed ogłoszeniem upadłości.
Przeczytaj również:
Upadłość a restrukturyzacja – które rozwiązanie zastosować?