Wiele osób z pewnością zgodzi się z twierdzeniem, że małe firmy funkcjonujące na współczesnym rynku bardzo często muszą niemal walczyć o przetrwanie. W związku z tym właścicielom przedsiębiorstw działających w sektorze MSP optymalizacja i redukcja kosztów nie jest obca.
W poszukiwaniu oszczędności
Małe firmy zwykle czują się zagrożone przez duże przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne, które mają nie tylko szersze grono odbiorców, ale przede wszystkim większą siłę przetargową podczas jakichkolwiek negocjacji z dostawcami rozmaitych usług, bez których ich funkcjonowanie byłoby właściwie niemożliwe. Znakomitym potwierdzeniem zasadności pojawiających się obaw są koszty zakupu energii elektrycznej.
Zgodnie z najnowszymi danymi Urzędu Regulacji Energetyki, ponad 100 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw przepłaca za energię elektryczną, ponieważ dotychczasowi dostawcy bardzo często manipulowali stawkami obowiązującymi właśnie w tym sektorze. Przepisy prawa nie zezwalają na dowolne ustalanie cen w przypadku gospodarstw domowych, natomiast duże przedsiębiorstwa o określonym profilu zużycia energii są dla dostawców niezwykle pożądanym klientem.
Prawo i innowacje w służbie małym firmom
Nie sposób jednak nie wspomnieć, że regulacje prawne od 2007 roku stwarzają również możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, której z łatwością może dokonać każda firma, działająca także w sektorze MSP. A konkurencyjne, atrakcyjne stawki pozwalające na ograniczenie kosztów energii oraz brak jakichkolwiek opłat związanych z procedurą zmiany sprzedawcy sprawiły, że tym wariantem zaczęło interesować się coraz więcej przedsiębiorstw. Co więcej, innowacyjne rozwiązania, z powodzeniem wprowadzane w różnych gałęziach gospodarki, umożliwiają także przystąpienie do grupy zakupowej w celu maksymalnej optymalizacji kosztów zakupu energii. Ponadto, tak intensywna akumulacja popytu pomoże zwiększyć i wykorzystać siłę przetargową, obniżyć koszt zakupu energii elektrycznej, a w rezultacie pomyślnie przeprowadzić redukcję wydatków przedsiębiorstwa.
Innowacyjne oszczędzanie
Możliwość dołączenia do takiej grupy zakupowej daje projekt Master Buy, powstały dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Funkcjonujący pod jego szyldem samoobsługowy i zautomatyzowany serwis pozwala na wybór oferty dostosowanej do profilu zużycia energii, a za sprawą grupowania odbiorców – również zmianę warunków handlowych proponowanych przez dostawców. Redukcja kosztów w małych firmach jest trudnym do przeprowadzenia procesem. Aby uniknąć likwidacji etatów czy obniżania wynagrodzeń, warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki, które często pomagają optymalizować ponoszone przez małe i średnie przedsiębiorstwa wydatki, a tym samym zapewniają stabilizację i umożliwiają dalszy rozwój.