Przyszłość dzieje się teraz, jeszcze do nie dawna wizje filmów SF były mocno osadzone w futurologii, futurologii która dzisiaj jest naszą codziennością.
Informatyzacja jest głównym motorem postępu, w którym w większym lub mniejszym stopniu uczestniczymy wszyscy, nawet bez większej świadomości, że może nas dotyczyć.
Medycyna, edukacja, rozrywka, komunikacja i wiele innych dziedzin naszego życia bez wykorzystania postępu i powszechnej komputeryzacji nie były by w pełni wydolne by sprostać wymaganiom współczesnemu człowiekowi.
Dostępność urządzeń, aplikacje, programy, platformy, komunikatory i wiele innych, to najszybciej rozwijający się sektor.
Wbrew niezwykle dużego zaawansowania technologicznego tych procesów w dalszym ciągu branża ta potrzebuje ciągłego nakładu finansowego.
Innowacyjność projektów i dynamiczny rozwój jest wpisany w specyfikę branży IT, co generuje potrzebę ich ciągłego dofinansowania.
Środki finansowe na projekty informatyczne, możemy pozyskać z Funduszy Europejskich, gdzie podobnie jak w poprzednim okresie programowania również na okres 2014 – 2020 przeznaczone zostały środki na wspieranie i dofinansowanie tychże projektów.
W obecnym okresie, środki dostępne są z nowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Głównie opiera się on na dwóch filarach: Dofinansowanie Badania i Rozwój (B+R).
Akcentuje się w nim przede wszystkim, badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje.
Program głównie skupia się na wzmocnieniu oddziaływań pomiędzy nauką i biznesem, a także na zwiększanie środków na działalność innowacyjną i wdrażaniu prac badawczo – rozwojowych.
Konkludując, zwiększenie dynamiki polskiej gospodarki uzależnione będzie niewątpliwie od wzrostu jej innowacyjności osiągniętej na współpracy biznesu i środowisk naukowych.
Monitorując niezwykle dynamiczny wzrost polskich przedsiębiorstw, dostrzegamy że innowacyjność w dalszym ciągu nie jest dla nich siłą napędową, statystyki pokazują, że jest to obszar w którym mamy jeszcze dużo do zrobienia.
Nakłady finansowe na innowacyjność, to tworzenie i wdrażanie innowacyjnych produktów i usług, co w rezultacie przedłoży się na jej wzrost i tym samym zwiększy konkurencyjność i atrakcyjność polskich przedsiębiorstw.
Pozyskując wsparcie finansowe w obecnym rozdaniu środków z unijnej kasy można liczyć na:
• dotacje – pomoc bezzwrotna np. dla przedsiębiorstw, które mają w planach wdrożenie efektów prac badawczo – rozwojowych;
• kredyt technologiczny – ma pomóc na częściową spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w komercyjnym banku lub także częściowe finansowanie kosztów projektu inwestycyjnego w formie zwrotnego wsparcia.
Kredyt udzielany będzie do tworzenia zaplecza do prowadzenia działalności badawczo – rozwojowej w tym badań i technologii.
Współcześnie rozumiany postęp jako taki, będzie nierozerwalnie związany z postępem informatyzacji.
Jej dominująca rola wpisuje się w każdej dziedzinie życia. Nauka w swojej wieloaspektowości także niezwykle związana jest z informatyzacją. Można zaryzykować stwierdzenie, że rozwój większości dziedzin naukowych nie jest możliwy bez narzędzi i projektów informatycznych.
Dlatego też głównym celem narzędzi informatycznych w PO Inteligentny Rozwój będzie wsparcie działań badawczo – rozwojowych w procesie badań i wdrożeń.
Jako przykład możemy podać Priorytet inwestycyjny 3.2, w którym perspektywę na uzyskanie dofinansowania mają projekty, których celem jest tworzenie narzędzi informatycznych promujących ofertę lokatorów instytucji otoczenia biznesu np. inkubatorów technologicznych lub klastrów.