Obecnie praca zdalna stała się kluczową częścią większości struktur biznesowych. Podczas gdy duże korporacje mogą przodować pod względem liczby zatrudnionych pracowników zdalnych, mniejsze firmy o mniejszych budżetach, a także rosnąca liczba freelancerów, również uczestniczą w rewolucji w zakresie pracy zdalnej. Zanim zdecydujemy się podjąć tak drastyczny krok, z pewnością warto zbadać zalety i wady zdalnego zatrudnienia.
Zalety pracy zdalnej:
Większa swoboda i elastyczność
Najlepsze w pracy zdalnej jest to, że możesz pracować z dowolnego miejsca.
Zamiast utknąć w korku, w zapakowanym pociągu, a następnie codziennie siedzieć przy tym samym biurku, możesz mieć dodatkowe kilka godzin w łóżku, a następnie otworzyć laptopa siedzącego na kanapie z filiżanką kawy, a nawet przebywać w ogrodzie jeśli pogoda będzie ładna.
Istnieje również elastyczność, kiedy pracujesz. W granicach rozsądku zdalni pracownicy na ogół stwierdzają, że ufają im, że ustalają własne godziny i odpowiednio planują swój harmonogram.
Zaoszczędzisz pieniądze
Zdalni pracownicy mogą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy pracując z domu. Na dojazdy nie trzeba wydawać pieniędzy na paliwo czy transport publiczny. Poranną kawę i lunch przygotowuje się w domu i jeśli nie są zaplanowane spotkania wideo, zdalni pracownicy nie muszą nosić niczego poza piżamą.
Nauczysz się nowych umiejętności
Zdalni pracownicy nie mają czasu czekać na odpowiedzi od innych. Aby wykonać swoją pracę, potrzebują odpowiedzi i potrzebują ich teraz. W rezultacie pracownicy zdalni nieustannie uczą się nowych umiejętności, kiedy ich potrzebują, w zależności od zadania.
Tak jak przedsiębiorcy muszą pro aktywnie tworzyć własne rozwiązania, pracownicy zdalni muszą robić to samo, działając przedsiębiorczo, poważnie podchodząc do pracy, starannie planując działalność zawodową i zawsze dążąc do najwyższej jakości swojej pracy.
Zwiększona pula talentów dla firm do wyboru
Oprócz powyższego głównym pozytywnym elementem umożliwiającym pracownikom zdalnym bycie częścią Twojej firmy jest to, że potencjalna pula talentów ogromnie się powiększa.
Często najlepsi kandydaci nie mieszkają w odległości dojazdów do pracy i nie mogą lub nie chcą się przeprowadzać. Zebranie zespołu najlepszych pracowników poprzez pracę zdalną z całego kraju, a nawet świata jest obecnie więcej niż wykonalne dzięki różnorodnym interaktywnym technologiom.
Wady pracy zdalnej:
Utrzymanie wszystkich w pętli może być wyzwaniem
Nawet przy wszystkich współczesnych postępach technologicznych w zakresie komunikacji i współpracy (aplikacje do prowadzenia konferencji, e-maile, SMS-y, usługi udostępniania w chmurze itp.) Nic nie może przebić się pod względem fizycznym podczas wyrzucania pomysłów.
Jasne, w pełni zdalne zespoły mogą spotykać się codziennie i dokładać wszelkich starań, aby utrzymywać się w pętli, ale co z tym, kiedy zespoły mają tradycyjnych pracowników biurowych, a także pracowników zdalnych?
Zdalnym pracownikom może być trudniej czuć się częścią zespołu
Brak spójności zespołów może wynikać z posiadania zespołów pełnych zdalnych pracowników. Zdalne spotkania to nie to samo, co rozmowy osobiste.
Zwykle napotykane trudności polegają na tym, że budowanie zaufania i rozwijanie sprawnych relacji w ramach zespołu zdalnego może trwać dłużej niż w zespole osobiście.
Istnieje również ryzyko, że zdalni pracownicy będą skoncentrowani tylko na swojej części pracy, z efektem domina, że mniejszy nacisk zostanie położony na szerszy obraz. Potrzeba dużo pracy, aby upewnić się, że wszyscy są na bieżąco z postępami innych, a to może obniżyć produktywność.
Utrzymanie motywacji i koncentracji może być trudne
Motywacja jest dużym problemem, jeśli chodzi o pracę zdalną. Niektóre osoby po prostu nie nadają się do pracy zdalnej. Te typy nie mają dyscypliny ani temperamentu, aby dobrze prosperować w samotnym środowisku.
Nawet jeśli możesz pozostać zmotywowany do wykonania swoich zadań, istnieje trudna sprawa, aby skupić się na walce.
Ryzyko wypalenia zawodowego
Podczas gdy pracownicy zdalni często mogą być bardziej produktywni niż ich pracownicy biurowi, jednym z największych problemów, przed którymi stoją pracownicy zdalni, jest wypalenie zawodowe – jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich zdrowia.
Oczywiście praca w domu przyniosła wzrost wydajności, ale oznacza również, że trudno ci się oderwać od pracy.
Zdalni pracownicy często robią sobie „trochę więcej” przed pójściem spać, tylko dlatego, że mogą.
Praca zdalna – podsumowanie
Jak widać, praca zdalna ma zarówno zalety, jak i słabsze strony. A to, co działa dla jednej firmy, zespołu lub osoby, nie zawsze będzie działać dla następnej.
Ale w miarę postępu technologii, a nasz świat staje się coraz bardziej połączony, staje się coraz wyraźniejsze, że trendy w pracy zdalnej rosną, a praca zdalna będzie odgrywać kluczową rolę w przyszłości biznesu.
Przeczytaj również:
Miejsce do pracy, czyli jak zaaranżować gabinet w domu?
Skuteczna rekrutacja pracowników po wrocławsku!