Finanse, to temat niezmiernie ważny bez względu na to czy są to finanse pastwa, przedsiębiorstwa czy też dotyczą budżetu rodzinnego. W każdym przypadku właściwe gospodarowanie finansami wymaga pewnej wiedzy, dzięki której łatwiej jest uniknąć wielu niebezpieczeństw pojawiających się zawsze tam gdzie są pieniądze. Z budżetem i finansami ściśle związana jest kwestia pożyczek.
Pożyczają państwa, pożyczają przedsiębiorstwa, pożyczają też obywatele. Nie ma w tym nic niepokojącego, bowiem zawsze jest tak, że gdzieś są nadwyżki, a gdzie indziej potrzeby, które dzięki tym nadwyżkom mogą zostać zaspokojone z korzyścią zarówno dla pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy.
Wszystkie zaciągnięte pożyczki powinny być jednak spłacone, a na straży bezpieczeństwa obrotu finansowego stoją organy państwa i sądy. Zalecana jest więc staranność i dochowanie przynajmniej podstawowych warunków, które sprawią, że strony umowy będą się czuły pewnie i bezpiecznie. Pierwsze o czym trzeba pamiętać, to to, że pożyczka nie jest kredytem, którego udzielanie jest zarezerwowane wyłącznie dla banków, a te na wypłatę kredytów przeznaczają środki pochodzące z lokat, a więc nie swoje własne. Z tego powodu udzielanie kredytów obwarowane jest szeregiem rygorystycznych przepisów, które mają zabezpieczyć oszczędzających przed ewentualnymi stratami.
Ponieważ pożyczki udzielane są z własnych środków pożyczkodawcy, to przepisy ich dotyczące są bardziej ogólne i dopuszczają znacznie większą dowolność. Jednak dla bezpieczeństwa obu umawiających się stron wskazane jest zawarcie umowy pożyczki w formie pisemnej i podanie w tej umowie podstawowych danych, czyli określenie stron umowy, pożyczanej kwoty, terminu jej zwrotu oraz umówionych odsetek, które, co warto podkreślić, nie mogą przekroczyć regulowanego przepisami poziomu określanego jako odsetki maksymalne. Gdyby w umowie zapisano odsetki wyższe, to wówczas w tej części można taką umowę podważyć, co praktyce oznacza, że zawyżone odsetki zostają zastąpione przez odsetki maksymalne.